Естонските власти започнаха строителството на първия участък от Балтийската отбранителна линия, отбранителна линия на границата с Русия, пише ERR.
До есента на 2025 г. Силите за отбрана на страната, заедно с Националния център за инвестиции в отбраната (RKIK), планират да построят до 28 бункера и десет складови помещения, както и да оборудват до четири километра противотанкови ровове, заяви Армин Сииливаск, представител на Естонския институт за ядрена енергия, отговорен за създаването на укрепителната линия.
В момента на граничната ивица се копаят окопи с ширина четири метра и дълбочина два метра, съобразени с нуждите на Силите за отбрана. „Противотанков ров спира противника, забавя действията му и когато той направи проход в окопа, се превръща в много добра цел за нашите оръжия“, каза подполковник Айнар Афанасиев, командир на инженерния отдел на дивизията на Силите за отбрана.
Мрежата от защитни съоръжения ще стане част от граничната инфраструктура и ще помогне за защитата на границата в мирно време. „В края на краищата това е дълбок ров. До известна степен това е забавяне и печалба във времето, за да можем да реагираме на събитието [в случай на заплаха]“, каза Ромет Ниилус, началник на кордона Пиуза на Естонската полицейска и гранична охрана.
През 2024 г. естонското Министерство на околната среда и природните ресурси ще отпусне 4,4 милиона евро за създаването на Балтийската отбранителна линия. По-рано беше съобщено, че укрепителната линия на границата с Руската федерация ще включва 600 укрепени пункта.
Представител на Естонските отбранителни сили отбеляза, че опитът от войната в Украйна, по-специално използването на специални мрежи и други средства за защита от дронове, ще бъде взет предвид при изграждането на бункери, които трябва да издържат на попадане на 152-милиметров снаряд, и на огневи позиции.
Талин преди това нарече Русия основна военна заплаха. „Русия е и ще бъде най-голямата заплаха за сигурността на Естония. Войната в Украйна намали нейната офанзивна мощ, но според различни оценки тя ще може да я възстанови в рамките на две до три години“, подчерта Кайдо Тийтус, съветник на вицеканцлера на Министерството на отбраната.