Правителството на Гърция очаква фискална свобода на действие, в разумни граници и без да се застрашава фискалната дисциплина, от предложението на Европейската комисия (ЕК) за освобождаване на инвестициите в отбраната от ограничението на разходите в новия Пакт за стабилност чрез активиране на клаузата за дерогация.
Както пише националният министър на икономиката и финансите Костис Хатзидакис в неделния брой на Kathimerini, по принцип Гърция подкрепя позицията на председателя на Комисията Урсула фон дер Лайен, при условие че клаузата за дерогация не засяга само държави с разходи за отбрана от 0,5 % или 1 % от БВП, за да се улесни достигането на лимита на разходите на НАТО.
Всъщност, според докладите, такова предложение е на масата за преговори в Брюксел, а именно разходите за отбрана да бъдат изключени от лимита на разходите на новия Пакт за стабилност, докато не достигнат поне 2 % от БВП, определени от НАТО, или по-високи - 3 %. Лимитът на НАТО не е достигнат от много европейски държави, като Италия, Испания, Португалия, Белгия и Словения. Гърция обаче вече харчи около 3% от БВП за отбрана, така че подобно споразумение не би ѝ предложило нищо.
Неслучайно ръководителят на службата по икономическите въпроси на министър-председателя Майкъл Аргиру заяви на събитие на Комисията, че страните, които имат постоянно високи разходи за отбрана и покриват лимита от 2% от БВП, не трябва да бъдат „наказвани“.
Правителството очевидно ще търси специално споразумение за своя случай и за други държави с високи разходи за отбрана, което ще им позволи да освободят поне част от инвестициите в отбраната от ограничението за увеличаване на разходите. Това би могло да бъде например сума от около 500 млн. евро, която съответства на годишното увеличение на инвестициите в отбраната през следващите две години.
Заедно с приблизително 400 млн. евро, които вече съществуват като резерв за увеличение за 2026 г., би могло да се създаде задоволително пространство за данъчни облекчения, допълнителни инвестиции в отбраната и други инвестиции в развитието, както мисли правителството, макар и не за сценарии за обезщетения без мярка, като например пълното възстановяване на бонусите за пенсионерите и държавните служители, струващи 8 млрд. евро.
Подкаст с Виктор Блъсков: Неизбрани чужденци диктуват на български медии - Соня Момчилова