Министър-председателят Росен Желязков обясни защо самолетът на президентът на Сърбия Александър Вучич е прелетял над България, след като други европейски страни затвориха въздушното си пространство за него.
Желязков участва в днешния блицконтрол в Народното събрание. Депутатът Атанас Атанасов от „Продължаваме промяната – Демократична България“ настоя за информация за това кой и защо е дал разрешение държавният самолет на Сърбия, с президента Александър Вучич на борда, да прелети през българското въздушно пространство, за да отиде на военния парад в Москва.
„Ние със страните, с които граничим и с тези, с които сме в съюзни, партньорски и добросъседски отношения, няма никаква предпоставка да затваряме въздушното си пространство“, каза Желязков.
„Така зададен въпросът и неговата негативна конотация, предпоставя, че нещо необичайно се е случило с това, че държавен ръководител на която и да е страна, която не е в списъка на неприятелските страни спрямо България, както и България не е обявила за неприятелска, е някакъв политически проблем. Или проблем, свързан с националната сигурност. Вчера бях информиран от Министерството на външните работи, че е постъпило искане за прелитане през въздушното пространство на Роберт Фицо, министър-председател на Словакия. Това беше информация. Словакия е партньорска държава, съюзна държава и е държава, с която имаме прекрасни двустранни отношения. Това, че други страни са изразили нежелание през тяхното въздушно пространство да преминава един или друг държавен ръководител, едно или друго въздухоплавателно средство, може да се дължи на различни причини от двустранен характер“, подчерта министър-председателят.
Премиерът каза също, че България е правова страна и зачита основните свободи в сферата на въздухоплаването.
Желязков коментира и казуса с водите на река Арда.
Максимално е защитен националният интерес на България, но държа да подчертая, че в "междусъседските отношения няма режим на господстващо и подчинено положение", заяви премиерът Росен Желязков на въпрос от депутата Ангел Славчев от парламентарната група на „Възраждане“ относно съвместна междуправителствена политическа декларация между България и Гърция за използването водите на река Арда. Министър-председателят участва в блиц контрола в Народното събрание
Той припомни, че е изтекло 60-годишното споразумение с южната ни съседка за подаване на вода.
"Нашето виждане е, че политическата декларация за пет години, с ежегодни споразумения за компенсация, е най-добрият подход", каза Желязков.
"Обвързването с други двустранни отношения по-скоро би било ущърб на националния интерес отколкото това политическо споразумение", посочи той. "Предмет на ежегодните споразумения ще бъде размерът на компенсациите за това, че България регулирано подава вода. Това, което е предмет на двустранни отношения, е компенсацията, която ние трябва да получим за това, че в определени части на деня задържаме водата, след това контролирано подаваме обеми в рамките на естествения отток и след задоволяване на всички потребности, добави още премиерът. Това не са води за питейни нужди."
По думите му не се нарушава и системата на енергетиката и на земеделието. Той каза, че когато бъде изградена напоителната система, това ще се вземе предвид.