Втори път ще гласуват в нарушение на правилата
От ППДБ поискаха създаване на комисия, но им бе отказано
“Ще внесем позиция за сваляне на имунитетите на всички народни представители. Така че българските граждани да бъдат спокойни, а депутатите да не са недосегаеми”. Това заяви Драгомир Стойнев, зам.-председател на НС и председател на парламентарната група на БСП.
“Нашето мнение е, че имунитетите трябва да паднат за абсолютни всички народни представители”, подчерта Стойнев.
Лидерът на МЕЧ Радостин Василев също смята, че имунитетът трябва да отпадне. Той изтъкна, че дал своя имунитет веднага, след като му бил поискан.
Конституционалисти припомниха, че за да се премахне имунитета на депутатите отново трябва да се отвори основния закон на държавата, където в чл. 69 и чл. 70 е записано, че народните представители не носят наказателна отговорност за изказаните от тях мнения и за гласуванията си в НС. Казано е и че депутатите не могат да бъдат задържани и срещу тях не може да бъде възбуждано наказателно преследване, освен за престъпления от общ характер, и то с разрешение на НС, а когато то не заседава - на председателя на НС.
За пореден път вчера депутатите не разгледаха исканията на изпълняващия функциите главен прокурор Борислав Сарафов за сваляне на имунитетите на шестима народни представители.
Двама от тях са от парламентарната група на “Демокрация, права и свободи” - Джейхан Ибрямов и Марио Рангелов и четирима са от парламентарната група на “Възраждане” - Славчо Крумов, Ивайло Чорбов, Йордан Тодоров, Никола Димитров.
Точката за имунитетите отпадна от дневния ред по предложение на “Възраждане”.
“Призоваваме всички депутати да си дадат имунитетите. Това е честният подход към избирателите им”. Това каза в кулоарите на парламента съпредседателят на ППДБ Кирил Петков. Той припомни, че всички депутати, на които са били поискани имунитетите, от неговата парламентарна група са ги дали.
От ППДБ казаха, че са поискали председателят на НС да направи комисия за разглеждане на имунитетите, но искането им не било изпълнено. Заявено бе и че ПГ на ППДБ няма да гласува втори път за падане имунитетите на депутатите от групата на Джевдет Чакъров, защото това е грубо нарушение на правилата.
Депутатските имунитети са ключов атрибут на съвременната представителна демокрация.
Имунитетите гарантират, че изпълнителната власт, която разполага с ресурс и репресивен апарат, няма да упражнява неправомерен натиск върху законодателната власт. Затова имунитети има във всички демократични държави и до днес.
Едно време волурантаризма на иванкостовци искаше пълно премахване на имунитетите, обслужвайки олигархични домогвания, но се провалиха с гръм и трясък.
Това трябва да е предупреждение и за днешни политици, които си въобразяват, че имунитетите трябва да се премахнат изцяло. Съвсем друг е обаче въпросът с конкретно поисканите от главния прокурор имунитети на депутати от АПС и “Възраждане”, за които според прокуратурата са събрани достатъчно данни за извършени престъпления. От конституционна гледна точка НС има пълното право да прецени дали да свали тези имунитети или не, като при това преценката може да е не само юридическа, но и чисто политическа. Това е азбука. Но тази преценка се прави с произнасяне по всяко от тези искания с решение.
Парламентът е длъжен да се произнесе, независимо дали с решението ще уважи или отхвърли искането на главния прокурор. Вместо това сме свидетели на многомесечно шиканиране и отлагане на това произнасяне, което ерозира парламентаризма и руши правовата държава.