Загубата на връзка с действителността носи последствия

Загубата на връзка с действителността носи последствия

FOMO е обсесия от интернет и социални мрежи

Тялото е  нашата връзка с реалността и докато това е така, няма как да живеем живота си онлайн по думите на психоложката Антония Янакиева.

При нехимическите зависимости се наблюдават същите характеристики на пристрастеност, като и при останалите - натрапчиво желание, копнеж към определена дейност, невъзможност да спреш. В основата на компютърната зависимост, както и при останалите, е отделяне в мозъка на допамин и ендорфин, които създават приятни настроения. В мрежата човекът е равен на герой, на бог - силен е, независим, безсмъртен, но тази всепозволеност не остава без последствия, ако човекът загуби връзка с реалността. Вече и официално новата международна класификация на заболяванията (МКБ-11) добави диагностичната категория "разстройство, свързано с офлайн и онлайн игри" (Gaming disorder).

За да се говори за болестно състояние, симптомите трябва да се проявяват дългосрочно, да е загубен контролът и да има негативни за нормалното функциониране на човека последици. При патологичното поведение човек неконтролируемо увеличава времето, прекарано в Мрежата, появява се и абстиненция.

Съществува и термин за този вид обсесия - FOMO, който идва от Fear of missing out (страх да не изпуснеш нещо). В основата на FOMO са социалните мрежи и интернет - те дават на човека безкрайно много възможности и перспективи, но с тях и идва и реалното попадане в една надпревара със страха от пропуснати "възможности".

Тъй като децата са много уязвими, родителите трябва да следят за пристрастеност към интернет, чатове, видеоигри - най-често симптомите са свързани със загуба на контрола над собственото игрово поведение.

лого ММС*Проектът се изпълнява с финансовата подкрепа на Националната програма за изпълнение на младежки дейности по чл.10 от Закона за хазарта за 2019 г. по договор 25-00-2/30.04.2019

Най-четени