Способни ли сме да бием Ирландия в два мача на разменено гостуване в Лигата на нациите? А дори и да го сторим, доколко това е разумно? Тези и други подобни въпроси изплуваха на повърхността в дните около двубоите със „Зелената армия“ от плейофите на турнира на УЕФА.
Тимът на Илиан Илиев прие късно снощи гостите от Острова в първи мач, а реваншът е на 23-и март в Дъблин отново от 21.45 часа.
Без значение от крайния резултат в четвъртък вечер монетата и този път има две страни.
Евентуален краен успех ще донесе редица дивиденти за „трикольорите“ и българския футбол като цяло. Участие в горната Дивизия в Лигата на нациите гарантира 1 милион евро или с 250 000 повече от досегашната сума за третото ниво на турнира.
Стигне ли се до положителна развръзка, в съблекалнята ще си разделят премия от 300 000 лева, научи „Труд NEWS“.
Това обаче не е всичко – логично, всеки успех, постигнат по футболен път, носи и своите точки в ранглистата на ФИФА. Към днешна дата България заема 82-о място. Лошото представяне през последните години пък ни запрати в четвърта урна за жребия за Мондиал 2026. И това доведе до кошмарни съперници за следващите световни финали – Испания/Нидерландия (б.а ще се разбере след мачовете помежду им от четвъртфиналите в Лигата на нациите), Турция и Грузия. Напълно нормално е в такава компания ние да сме със статут на аутсайдер.
От друга страна обаче в Лига В бихме играли с отбори, които биха предизвикали и далеч по-сериозен интерес сред родните запалянковци. Съперници като Северна Ирландия, Беларус и Люксембург могат да бъдат заменени с такива от ранга на Гърция, Австрия, Турция, Швейцария, Полша, Босна и Херцеговина, Швеция и Румъния.
Подобни мачове пълнят стадиони, а за родните национали това означава и по-голяма сцена, на която да бъдат забелязани от клубове в чужбина.
Там ще ни чакат далеч по-тежки битки, но от тях отборът ни може да научи много.
Шансовете обаче да се класираме по втория начин за Европейско първенство, както сторихаШотландия, Уелс, Грузия и Северна Македония през последните години, са илюзорни. За целта е необходим невероятен подвиг. Това е далеч по-постижимо да се гони през Дивизия С, където играем и в момента. Там отборите са от нашата черга, а при спечелване на групата пътят е далеч по-кратък от този, който трябва да изминем през същата надпревара за Мондиал 2026.
През 2019 година „трикольорите“ бяха на 180 минути от голям форум. Загуба в София от Унгария с 1:3 уби мечтите ни. Евентуален успех щеше да ни осигури нов домакински мач, този път на Исландия, а победа и там ни гарантираше билет за Евро 2020.
Уви, вече 21 години само мечтаем да чуем отново химна на България на голям форум. За да го постигнем, може би трябва да променим и мисленето си. Дотогава обаче остава отворен въпросът – нужно ли е да бием Ирландия, ако изобщо сме способни на нещо подобно. Обичаме да си правим сметки в такива моменти, макар в много случаи те да са без кръчмар и после да боли. По-добре е да отсега да приемам, че и да паднем, и да бием…това има своите позитиви и трябва да се възползваме от тях.