Ирак проучва изграждането на нефтопровод през Сирия до Турция

Ирак проучва възможността за изграждането на нов нефтопровод към турските и сирийските средиземноморски пристанища, за да намали зависимостта си от блокирания Ормузки проток, съобщи министърът на петрола Басим Худаир, цитиран от ДПА.

По думите му в момента се изготвя предпроектно проучване за тръбопровод, който да свърже петролните райони Басра в южен Ирак и Киркук в северната част на страната с турското пристанище Джейхан и сирийското пристанище Банияс, а на по-късен етап и с йорданското пристанище Акаба на Червено море.

Министърът заяви, че правителството следва стратегия за създаване на нови маршрути за износ на иракски петрол.

Ирак е силно зависим от приходите от износ на суров петрол, които при нормални условия формират над 90 процента от държавните приходи. Повече от 10 милиона души в страната получават месечни плащания от държавата под формата на заплати, пенсии или социални помощи.

Блокадата на Ормузкия проток вследствие на конфликта с Иран принуждава Багдад да търси алтернативни маршрути за износ. Властите обаче отчитат, че дори при заобикаляне на протока съществува риск от нападения срещу нефтопроводи и друга енергийна инфраструктура, а сухопътният транспорт е по-скъп и по-малко ефективен от морския.

В момента Ирак използва съществуващ нефтопровод към Турция, който преминава през автономния Кюрдски регион. Друг тръбопровод към Турция, който не преминава през кюрдските територии, се очаква да започне работа през следващите дни след приключването на тестовете.

Най-четени