Ще се “бори с антисемитизма и омразата”
Новият президент е бивш лидер на Партията на труда и е син на шестия президент на Израел Хаим Херцог.
Израелският парламент избра Ицхак Херцог за единадесетия президент на страната, като номинацията беше подкрепена с 87 от 120 гласа, докато неговата опонентка Мириам Перец получи само 26, предадоха световните агенции.
Президентският пост в Израел е до голяма степен церемониален, но също така се предполага че трябва да насърчи единството между етническите и религиозните групи в страната, посочват международните наблюдатели.
Ицхак Херцог ще поеме длъжността следващия месец, замествайки Рувен Ривлин, който приключва седемгодишния си мандат.
В първото си обръщение като президент Херцог заяви, че възнамерява “да се бори с антисемитизма и омразата към Израел”, като същевременно пази демокрацията на страната.
“Трябва да защитаваме международното положение и доброто име на Израел в семейството на нациите, да се борим срещу антисемитизма и омразата към Израел и да запазим стълбовете на нашата демокрация”, посочи Херцог.
Той е ръководител на най-голямата еврейска организация с нестопанска цел в света, Еврейската агенция за Израел.