Красавицата Дара – българският лъч в конния спорт

Навръх Тодоровден и празника на жените

Успехите на 17-годишната ездачка стават все повече

Има спортове, в които България няма традиции. Въпреки своята многовековна история. И въпреки мечтата на всяко дете да бъде Зоро – пазителят на справедливостта и бедните.

Тодоровден е християнският празник, посветен на мъченик Теодор Тирон от IV век, който е предвестник на лятото.  У нас празникът е свързан предимно  с отглеждането на коне, поради което е известен и с популярното название Конски Великден. Според народните традиции на този ден по изгрев слънце гривите и опашките на животните трябва да се сплетат и украсят, след което да бъдат заведени на водопой. После идва ред на надбягванията  и надскачанията. На Тодоровден по традиция се открива сезонът по конна езда в България, който приключва обикновено в дните около или малко след Димитровден.

Родината ни не се гордее със сериозни успехи в конния спорт, но искрата на надеждата е запалена. България вече има своя млад Зоро. Не е момче, а младата красавица Драга Тодорова, която доказва, че България може да печели не само на футбол, волейбол, борба, щанги... Дара е състезател на клуб „Конкур“ от Ихтиман. Има символика в днешния ден. 8 март е ден на жената, а конният спорт, традиционно мъжки, гради поколение на талантливи дами. Някои от тях вече впечатляват с резултатите.
Българската федерация по конен спорт определи 17-годишната Елиза Чолакова за най-добър състезател по „прескачане на препятствия“ за 2024 г. Тя се състезава в категория „юноши“, като в тази своеобразна класация изпревари утвърдени и рутинирани участници като Ивайло Бонев и Антон Дацински. За най-добри отбори бяха определени националните ни тимове при децата (съставен само от момичета) и при жените, които спечелиха златните медали на Балканиадата, проведена през септември в Истанбул, надделявайки над силната конкуренция на останалите балкански държави. Отборът при децата беше съставен от ненавършилите още 14 години Марта Колушева, Марая Георгиева, Лора Чолакова и Рая Христова. При жените титлата извоюваха опитните Мария Гъркова, Ирина и Елена Николови и съвсем младата 16-годишна Тодорова, която се оказа приятната изненада състезанието.

Драга е родена на 15 ноември 2007 г. в София. В момента е ученичка в 11-и клас на Професионалната гимназия по облекло „Княгиня Мария Луиза“, където изучава тънкостите на модния дизайн и конструирането на бутикови облекла. От малка Тодорова много обича животните. Неслучайно в дома ѝ мирно съжителстват котката Дейзи и кучето Мечо, които всяка вечер се съревновават кой пръв да легне до нея в леглото. Интересът на Драга към конния спорт датира от периода на пандемията от Ковид-19 през 2020 г., когато тя и майка ѝ пребивават близо година изолирани в Правец. Единствената възможност тогава за спорт на открито е ездата на конната база в близкия град Етрополе, където 12-годишното момиче започва да прекарва цялото си време, през което не е ангажирано с уроци онлайн. Началните си крачки в ездата Драга прави с кобилата Молид (порода Gidran), с която са връстници. С нея участва и на първите си състезания на съвсем малки височини на препятствията. Сега Молид вече е учебен кон, на който се обучават начинаещи ездачи.

След завръщането си в столицата Драга сменя няколко конни бази, а в края на 2022 г. започва тренировки в утвърдената база „Ниеса“ в Ихтиман. В периода 2021-2022 г. тя се състезава с коня Елизандер (порода Trakehner), като с него постепенно започва да скача и на по-големи височини. Истинският прогрес в представянето на Драга датира от пролетта на 2023 г., когато започва да тренира и да се състезава с 8-годишния кастриран жребец Карел H (порода Kwpn). С него през юни печелят кръг от Световната купа в изпитание Bronze tour с височина на препятствията 110 см в конкуренцията на 21 състезатели от пет държави.

През следващата 2024 г. тандемът Драга/Карел печели второ място в кръга от Световната купа на конна база „Фригопан“ край Пловдив, но вече в по-горното изпитание Silver tour с височина на препятствията 125 см. През състезателната 2024 г. Тодорова има редица призови класирания в състезанията от вътрешния календар на федерацията, като апотеоз на представянето ѝ е Балканската отборна титла, извоювана през септември в Истанбул в жестоката конкуренция на туркини, гъркини и румънки. В индивидуалното класиране тя се нарежда на престижното 7-мо място при участието на 33 елитни състезателки от всички балкански държави, като същевременно е най-младата състезателка в челната десетка.

След края на състезателния сезон през ноември Карел тренира около месец на по-облекчен режим, за да се възстанови от тежките натоварвания през годината, но от началото на януари заедно с Драга тренират всеки ден интензивно с цел постигане на оптимална спортна форма за най-важните състезания през новия сезон.

Младата ни звезда пътува всеки ден от София до Ихтиман, където освен с Карел провежда занимания и с други коне от базата под вещото и взискателно ръководството на треньорите Бейджан Арифов и Стоица Аргилашки. Успехите на тандема Драга/Карел се дължат най-вече на „химията“ между тях. Конят е изключително сензитивно животно, което усеща любовта и отговаря с преданост и привързаност към стопанина си. За нея Карел е като собствено дете, на което се е отдала изцяло. Освен самите тренировки с него Тодорова прекарва часове в грижи за хигиената, здравето и правилното му хранене, което още повече ги сплотява и привързва един към друг. Налице са всички предпоставки през предстоящия сезон „химията“ между коня и ездача да доведе до още спортни успехи.

След Тодоровден, който ще бъде отбелязан подобаващо във всички конни бази в страната, започват състезанията от календара на федерацията. За първи път ще се проведат четири кръга от Купа България на места с историческо и туристическо значение (Панагюрище, Албена, местността Кабиле край Ямбол и Хераклея Синтика край Петрич). На конна база „Фригопан“ край Пловдив ще има кръг от Световната купа и два държавни шампионата в отделните категории. След постигнато партньорство между федерацията и БНТ голяма част от тези състезания ще станат достъпни за зрителите ѝ, които ще могат да се наслаждават на този труден, опасен, но същевременно красив и изящен спорт, олицетворяващ хармонията между човека и коня.

В началото на септември Белград ще е домакин на Балканското първенство, на което Драга и нейните съотборнички от националния отбор ще трябва да защитават лидерските си позиции от Истанбул.