Маг.-фарм. Надежда Колева: Разширените вени се обострят в топлото време

Маг.-фарм. Надежда Колева: Разширените вени се обострят в топлото време

Тежест, оток, мравучкане и болка в краката са първите симптоми

Не са естетичен проблем, а хронично заболяване

Венозните стени нямат мускулни влакна, затова еднопосочното движение на кръвта в тях се осигурява от венозните клапи и от съкращението на околните мускули. Когато ходим и мускулите ни се съкращават, те подпомагат придвижването на кръвта по вените. Когато обаче стоим прави продължително, кръвта забавя движението си и се задържа в най-ниско разположените части на тялото. С течение на времето повишеното налягане води до отпускане на венозните стени, а венозните клапи, които насочват кръвта към сърцето, не работят правилно. Като резултат от увреждането на венозните клапи част от изпомпваната кръв се връща обратно в долните крайници, развива се венозна хипертония и се стига до разширяването на вените или до т. нар. хронична венозна болест.

„Много от хората с разширени вени се „сещат“ за проблема през лятото, когато симптомите на хроничната венозна болест се обострят заради топлото време - казва от личен опит маг.-фарм. Надежда Колева. - Най-често споделят с мен за тежест, оток и мравучкане в краката, както и болка. При доста от тях има и видими паякообразни или варикозни вени и гледката не е никак естетична. Но това е най-малкият проблем. При всеки удобен случай обяснявам, че разширените вени не са просто естетичен проблем, а хронично заболяване, което изисква постоянна грижа. Ако не се вземат своевременни мерки, резултатът може да бъде много неприятен, а понякога да застраши живота, тъй като сред усложненията на това състояние са флебитите и образуването на тромби.“

Хроничната венозна болест и хемороиделната болест се проявяват по различни начини и с различни симптоми, но и двете имат общ произход – възпаление на вените. И двете заболявания засягат голям брой хора и са свързани с нарушения на кръвоносната система. Затова е важно те да бъдат лекувани още при появата на най-ранните симптоми, за да се избегне прогресивно им развитие до по-напреднали стадии и/или рецидиви, съветва маг.-фарм. Колева. Тя се доверява на утвърдените венотонични медикаменти или т.нар. венотоници.

„Причината за разширените вени е нарушеният тонус на стените на кръвоносните съдове и загубата на тяхната еластичност. Действието на венотониците, както подсказва наименованието им, е свързано с подобряване на венозния тонус – обяснява фармацевтът. - Приемането на венотоник  спомага за нормализиране състоянието на съдовата стена чрез укрепване и повишаване на тонуса й. Има различни венотонични медикаменти, като повечето са на растителна основа. Едни от най-широко прилаганите съдържат флавоноиди като диосмин и хесперидин, извлечени от корите на цитрусови плодове. Ползата от тези лекарства е, че оказват системен ефект върху венозната патология. Също така венотониците под формата на таблетки лекуват венозното възпаление и работят срещу прогресията на заболяването. И разбира се, облекчават симптомите при разширени вени – намалява се отокът, както и усещането за умора, тежест или болка.“

Маг.-фарм. Надежда Колева съветва пациентите си да не спират приема на венотоник веднага след като усетят облекчение на симптомите. За да имат ефект, тези медикаменти трябва да се приемат поне 6 месеца годишно. Ако обаче сме изпуснали ранните стадии на заболяването и възпалителният процес е напреднал, може да се наложи прием и в продължение 6 до 12 месеца по преценка на лекуващия лекар. В допълнение е хубаво да се носят и компресивни чорапи, ако не ежедневно, то поне при дълъг път или други предвидими ситуации. 

Най-четени