Монументът "Бузлуджа" става декор на каскадни сцени в индийска кинопродукция за 32 милиона долара

Монументът "Бузлуджа" става декор на каскадни сцени в индийска кинопродукция за 32 милиона долара

Екипът на „Good bad ugly" е от 100 души

Паметникът е образец на следвоенния модернизъм в Европа

На 17 ноември в община Казанлък ще има местен референдум за опазването на обекта - част от културното ни наследство 

Екип от 100 души пристигна в Казанлък за снимките на филма „Good bad ugly" /“Добър, лош, грозен“/, съобщиха от общината. Създатели и участници в индийската кинопродукция са били привлечени от монумента „Бузлуджа“, от внушителния вид на паметника и неговата модерна архитектура. Той е бил предпочетен като подходящ декор за каскадните сцени.  
Жанрът на филма се определя като екшън - комедия, според информационни киноизточници. Езикът, който ще се използва, е индийски тамилски. Любопитна подробност е, че главната роля е поверена на звездата Аджит Кумар. „Good bad ugly" е 63-ият му филм. Бюджетът на продукцията е 32 милиона долара. Освен в Индия и България, снимките са и в Испания. Очаква се първата прожекция да бъде в началото на 2025 година. 
Монументът „Бузлуджа“

не за първи път привлича чуждестранен интерес

Преди десетина години тук бе заснет късометражният британски филм „Последна връзка“, а паметникът бе „превърнат“ в скривалище на оцелял човек.  По-късно „Бузлуджа“ се превърна в реклама на България навсякъде по света с филма „Механикът – Възкресение“ – героят на холивудската звезда Джейсън Стейтъм прелетя континенти, за да стигне до своята любима /в ролята – Джесика Алба/. В една от сцените паметникът стана хеликоптерна площадка. „Бузлуджа“ вдъхнови и творчески екипи на „National Geographiс“ и „BBC”. Той стана и въздействащ снежно-леден декор в клип на популярната британска певица от албански произход Рита Ора и др. 

Монументът е открит през 1981 година като Дом на БКП. Изграждането му е продължило няколко години, а стойността му е надхвърляла 14 милиона тогавашни лева. След промените паметникът е изоставен като символ на комунистическата власт и "подарен" на милостта на крадците и природните стихии. 

За нов живот „Бузлуджа“ се събуди преди десетина години

като една от най – емблематичните и значими сгради на следвоенния модернизъм в Европа, със сложна инженерна конструкция и изящна архитектура. Значим принос за нарастващия интерес към паметника има една млада българка, завършила архитектура в Германия – арх. Дора Иванова. В интервю пред „Trud news” неотдавна тя разказа, че монументът е бил тема на дипломната й работа. А като създател и на фондация „Проект Бузлуджа“, арх. Иванова успя да привлече съмишленици от страната и от Европа, за да бъде съхранена тази уникална сграда и превърната в място за изкуство, образование, събития и туризъм. Фондацията успя да укрепи, според възможностите си, конструкцията. Разчисти и околното пространство, за да привлича туристи.  От няколко години насам там тя организира фестивал „Open Buzludzha” с творчески работилници, изяви на наши творци, забавления за деца и възрастни.

Общината в Казанлък споделя каузата да бъде съхранено наследството на архитектурата и изкуството. На 17 ноември предстои местен референдум, на който казанлъчани трябва да си кажат думата дали подкрепят

Общината да получи и ползва безвъзмездно

паметника, който е частна държавна собственост, за срок от 10 години.

Мотивите за референдума са, че запазването на монумента е важна стъпка към съхраняването на българското и европейското културно наследство. На това основание през миналата година общината кандидатства с концепция за интегрирано териториално развитие, в партньорство с областната администрация – Стара Загора и фондация „Проект Бузлуджа“. Целта на проекта е да запази автентичния облик на обекта, като се спрат разрушителните процеси и се осигури безопасен достъп на посетителите. Осигурени са средства за близо 7 млн.лева. С тях ще бъдат извършени спешни ремонти, почистване сред строителните дейности, ще бъдат консервирани художествените елементи и ще бъде създадено пространство за изкуство, културни събития и образователни програми.  
Забележка: Интервюто на арх. Дора Иванова може да бъде намерено чрез линка: 
https://trud.bg/%D0%B0%D1%80%D1%85%D0%B8%D1%82%D0%B5%D0%BA%D1%82-%D0%B4%D0%BE%D1%80%D0%B0-%D0%B8%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B0-%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B4-%D1%82%D1%80%D1%83%D0%B4-news-%D0%B1%D1%83%D0%B7%D0%BB%D1%83%D0%B4%D0%B6%D0%B0-%D0%BC%D0%B5-%D0%B2%D1%8A%D1%80%D0%BD%D0%B0-%D0%B2-%D0%B1%D1%8A%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%8F/#google_vignette