Днес мюсюлманите по цял свят празнуват Рамазан байрам. С него приключват едномесечните пости.
По традиция празникът започва след сутрешната молитва в джамиите. Вярващите се поздравяват, като по-младите целуват ръка на по-възрастните и искат прошка. След колективната молитва на мъжете по джамиите семейството се събира около празнична трапеза, включваща разнообразни ястия и сладкиши, символизиращи края на Рамазана.
Този празник също се отбелязва със семейни посещения и получаването на подаръци или пари от децата.
Рамазан байрам е по-известен като шекер байрам, а традиционно на трапезата има различни сладкиши. Празникът продължава три дни.
Близо 11% от населението в България, или около 639 хил. души определят себе си като мюсюлмани по данни от преброяването през 2021 г. Като само турското население е 508 378 души. Най-голяма част от населението с мюсюлманско вероизповедание живее в Североизточна България и Родопите. Освен българските турци, то включва още българи (помаци) и роми, като известна част от мюсюлманите в България са български граждани, имигрирали от арабски страни, като Афганистан и Иран. Повечето български мюсюлмани са сунити – формата на ислям, официално поддържана от Османската империя, управлявала страната в продължение на пет века.