Наливаме гориво в колата от остатък от царевица

Да бъдат разписани ясни правила за производство на биогорива, искат от БПГА.

Използват отпадъци за производство на ново поколение биоетанол

Правят биодизел от суровина за сапун

Настояват за промяна в Закона за енергията от възобновяеми източници

В резервоарите на бензиновите автомобили сипваме гориво, направено от остатъци от царевица и пшеница. Но за да има еднозначно тълкуване на законодателството са необходими и някои промени. Това става ясно от становище на Българската петролна и газова асоциация (БПГА) по промени в Закона за енергията от възобновяеми източници, които предстои да бъдат гласувани в парламента на второ четене.

Във всеки литър бензин или дизел, които сипваме в автомобила, има и добавено биогориво, каквито са изискванията на Европейския съюз. Разрешените с директивите на ЕС биогорива от ново поколение са разписани в Закона за енергията от възобновяеми източници. В закона е записано, че биогорива може да бъдат произвеждани от някои отпадъци и остатъци, но не е ясно дефинирано дали отпадъците и остатъците от преработка за зърнени култури попадат в тази категория, посочват от БПГА. Това води до неяснота относно възможността за използване на тези отпадъци, а те са единствените реални суровини за производство на ново поколение биоетанол, които съществуващите в България и въобще в ЕС предприятия могат да използват.

Затова от БПГА предлагат в закона да бъде записано, че биогорива от ново поколение може да бъдат произвеждани от отпадъци и остатъци от преработка на зърнени култури (пшеница, царевица, ечемик и ориз), които не подлежат на използване във веригата на хранителните продукти и фуражите. От асоциацията също така предлагат да бъде записано, че биогорива може да бъдат произвеждани и от соапщок. Това е отпадък от рафинериите на растителни масла, който не може да се изхвърля в канализацията и задължително се преработва. В него има вода, сапуни, натриева основа, неутрално масло и др. Ценният продукт при разлагането на соапщока са мастните киселини, които са суровина за производството на сапуни, перилни препарати и биодизел.

Най-четени