В България излезе книгата му "Тайните на руската кухня"
С намигване към 101-годишнина на Октомврийската революция най-сладкодумният писател сред контраразузнавачите у нас, офицерът от резерва и автор на 11 книги Павлин Павлов представи книгата на легендарния генерал Маркус Волф "Тайните на руската кухня". Българското издание у нас излиза благодарение на превода му и откупените авторски права. "
Малко известен е фактът, че един от най-великите шпиони по време на Студената война-"човекът без лице" и мой идол като професионалист е бил изкушен както от словото, така и от готварското изкуство", посочи бившият наш контраразузнавач. Той съвсем случайно открил, че освен 6-те книги Маркус Волф е написал и "Тайните на руската кухня", която доста се затруднил да открие, за да я преведе. А защо е успял да разузнае и усвои тънкостите на руската кухня, си има своето обяснение. През 20-те години на миналия век бащата на Маркус Волф-Фридрих Волф, класик в литературата и създател на вегетарианското движение в Германия, е изгонен от нацистите и със семейството си емигрира в Москва. Братът на Маркус- Конрад Волф пък е световноизвестният кинорежисьор, който снима филма"Звезди" с българския сценарист Анжел Вагенщайн, а след това и "Гоя" с участието на български актьори.
„Често ме разпитват за моите популярни рецепти. На кого ли не му се нрави да слуша комплименти за себе си? Свикнал съм да ги чувам от моите гости, които са имали възможността да опитат от моите борш или пелмени. Що се отнася до „кухнята на шпионажа”, оценката смирено предоставям на моите някогашни противници“, коментира в книгата си човекът, който близо 30 години е ръководел службата за външно разузнаване в Източна Германия - страховитата ЩАЗИ.
Докато превеждах, ме потресе един факт. Четирима агенти на Волф, между които трима мъже и една жена, се саморазкриват по време на процеса срещу него в Германия, за да имат правото да свидетелстват. Те доказали, че не са били ангажирани с никакви действия против интересите на Германия и това е допринесло за напълно оправдателната присъда на Маркус Волф, разказа Павлов. Заради саморазкритията агентите получили обаче своите наказателни присъди за по няколко години.
При превода най-трудна се оказала думата"андриети", но след това разбрал, че става въпрос за кюфтета по рецептата на съпругата на легендарния шпионин-Андреа, на чието име ги назовал.