Жителите на варненското с. Голица, което единствено у нас има паметник на петела, за първи път отбелязаха по домовете си празника на мъжката рожба. Заради пандемията кръшното хоро и ритуалното колене на шарен петел в центъра на селото бяха отменени.
За да развесели хората, дарителят на паметника Росен Марков организира край него бой между петлите Бойко и Румен. Птиците обаче се оказаха кротки и отказаха да влязат в сблъсък, а Марков коментира, че поведението им е добър пример за родните политици.
Традицията да се чества Петльовден в Голица датира от мрачните времена на османско робство и е свързана с най-тежкия кръвен данък. Легендата разказва как смела майка от селото отказала да даде момченцето си за еничар и заплашила, че ще го убие. През нощта скрила детето далеч от селото, заклала петел и опръскала с кръвта му входната порта. Турците помислили, че е спазила заканата си и повече не стъпили в Голица да събират кръвен данък.
Всяка година още от лятото голичани определят петлите, които на 2 февруари мъжките майки колят ритуално. С кръвта бележат челата на момченцата, а със свареното месо черпят съседите за здраве. В деня на мъжката рожба жените обличат най-хубавите си дрехи и месят питки.
Празникът се почита и в съседните села Солник, Бърдарево и Кривини.