Новият главен архитект на София ясен до 22 април

Арх. Богдана Панайотова е убедена, че е необходим нов Общ устройствен план на столицата. Арх. Георги Славов смята, че трябва да се внимава с промените в Общия устройствен план.

Да спре хаотичното застрояване е амбицията на двамата претенденти, допуснати до интервю

На 8 април съобщават окончателните резултати от трите етапа на конкурса - тест, практичен изпит и интервю

На 15 въпроса разпределени в шест категории отговаряха двамата кандитати - арх. Богдана Панайотова и арх. Георги Славов, които стигнаха до последния, трети кръг на конкурса за избор на Главен архитект на София. Въпросите бяха публикувани предварително на сайта създаден за конкурса в секция “Документи”. Интервюто на всеки участник продължи 120 минути и бе излъчвано на живо на Facebook страницата на Столичната община. На 8 април - ще бъдат публикувани окончателните резултатите от трите етапа на конкурса - тест, практически изпит и интервю. До 15 април претендентите могат да подадат възражение при несъгласие с оценката на конкурсната комисия, а между 16 - 22 април кметът на Столична община издава акт за назначаване на длъжността главен архитект на кандидата, който е класиран на първо място.

И двамата кандидати обявиха по време на интервюто, че си поставят амбициозната задача да спре хоатичното застрояване на столицата.

Първи на въпроси вчера отговаря архитект Георги Славов. Той заяви, че иска да е главен архитект, за да може да изгради територията около себе си. “Важно е главният архитект да бъде млад, да има силите да бъде главен архитект”, подчерта той.

 По темата “Стратегическа визия и градоустройство” арх. Славов отбеляза, че градът трябва да се развива като компактен, а ролята на главния архитект ще бъде на медиатор между политиките на общината и инвеститорските интереси. Според него трябва да се даде възможност да се развива потенциала на града, но при стриктно спазване на нормативните изисквания и добър контрол.

Ключово е да се внимава с темата за промени в Общия устройствен план. Всяка промяна трябва да бъде дълбоко изследвана за това какви ще бъдат последиците от това, отбеляза още кандидатът.

По време на изслушването си арх. Славов заяви, че за него е много важен контролът, преди да започне строителство. Затова той се обяви за провеждането обстоятелствена проверка за издаването на разрешения за строеж и се закани, че ще бъде безкомпромисен срещу незаконното строителство.

Според него трябва да има контролираща функция върху дейността на районната администрация.

”Приоритетни трябва да бъдат частите на града, в които се наблюдават проблеми, но не трябва да бъде подценяван потенциалът на северните райони”, подчерта арх. Славов.

Той посочи, че трябва да има публичност в работата по направление “Архитектура и градоустройство”, а там да бъдат привлечени млади и квалифицирани хора.

Архитект Богдана Панайотова заяви в презентацията си, че ако бъде избрана за главен архитект, ще работи против прекомерното застрояване и с идеята да има “страхотна зелена среда”, уреден транспорт, широки улици, големи булеварди и изградена изцяло инфраструктура, за да може хората да живеят, почиват и да работят спокойно.

Арх. Панайотова подчерта, че добрата инфраструктура, включително и социалната, приведена в съответствие с нуждите на гражданите, ще бъде сред приоритетите в нейната работа. Като някои съществуващи проблеми тя открои “смесването на територии”, както и “избързващо застрояване”, несъответстващо на съществуващата градска инфраструктура. Необходимостта от нов Общ устройствен план, с ясни правила, също бе откроена от арх. Панайотова по време на изслушването є пред комисията.

Като тема с голям потенциал за развитие тя посочи реките на София, за които, по думите є, може да бъде реализирано публично-частно партньорство и те да се превърнат в добри места за отдих.
Попитана какво ще бъде първото є действие, ако заеме поста на главен архитект на Столична община, арх. Богдана Панайотова посочи, че това може да бъде свикване на професионални консултации с всички заинтересовани професионални среди, с цел анализиране на работата на Направление “Архитектура и градоустройство”, с цел създаване на еднозначни правила. Според нея липсва координация между някои звена.

Най-четени