Нов законопроект на САЩ укрепва сигурността в Източното Средиземноморие с Гърция, Израел и Кипър

Нов двупартиен законопроект, внесен в Камарата на представителите на САЩ, има за цел да подобри сътрудничеството за борба с тероризма и морската сигурност между Съединените щати, Гърция, Израел и Кипър, като същевременно институционализира и разширява рамката за сътрудничество „3+1“, съобщава електронното издание на в. Kathimerini.

Законопроектът, който се основава на основата, положена от Закона за партньорство в областта на сигурността и енергетиката в Източното Средиземноморие от 2019 г. и Закона за партньорство между САЩ и Гърция в областта на отбраната и междупарламентарното партньорство от 2021 г., е озаглавен „Американско-гръцко-израелски акт за противодействие на тероризма и морска сигурност от 2025 г.“. Ако влезе в сила, законопроектът ще засили ангажимента и дългосрочния ангажимент на САЩ в региона, като същевременно ще противодейства на злонамерените влияния.

Законодателството предвижда Кипър и Гърция като ключови оперативни платформи за регионално обучение и в това отношение разширява съществуващите програми за военно обучение и обучение по сигурността чрез създаването на инициативите CERBERUS и TRIREME. Тези програми, базирани съответно в CYCLOPS в Кипър и военноморската база Souda Bay в Гърция, ще предоставят специализирано обучение за борба с тероризма и морска сигурност за подобряване на оперативната координация между четирите нации.

CYCLOPS ще бъде домакин на нова структура за обучение за борба с тероризма 3+1, изпълнявана от Министерството на отбраната, с разрешен бюджет от 1,5 милиона долара годишно от 2026 до 2029 финансова година. Съответствието на тази инициатива за морска сигурност ще бъде установено в гръцката военноморска база в залива Суда - отделно от съседното съоръжение за поддръжка на военноморските сили на САЩ - с идентични ангажименти за финансиране. Конгресът ще получава годишни брифинги за двете инициативи за обучение, гарантиращи ефективност и отчетност.

В допълнение към тези структури за обучение, законопроектът разрешава големи надстройки: 5 милиона долара за подобряване на способностите за обучение за борба с тероризма в CYCLOPS и още 5 милиона долара за укрепване на функциите за обучение по морска сигурност в залива Суда. На CYCLOPS също ще бъдат разрешени 2 милиона долара годишно до 2029 финансова година за обща подкрепа, докато на Souda Bay ще бъдат оторизирани 2 милиона долара годишно до 2029 финансова година за поддръжка на новите съоръжения, споменати по-горе.

Законопроектът премахва и останалите елементи от забраната на САЩ за продажба на оръжие на Република Кипър. По-конкретно, една разпоредба елиминира останалите законови ограничения и условия за изпращане на американско отбранително оборудване и помощ за сигурност на Република Кипър. Той изменя раздел 1250A от Закона за разрешение за национална отбрана от 2020 г., като премахва подраздели, които преди това са налагали ограничения, свързани с продажбата и трансфера на артикули за отбрана. Той също така актуализира Закона за чуждестранна помощ от 1961 г., като премахва раздели, които налагат условия за такава подкрепа. Това бележи голяма промяна в политиката на САЩ и показва нарастващо доверие в Кипър като ключов партньор в Източното Средиземноморие.

В основата на законопроекта е и създаването на подкомпонент за сигурност в рамките на съществуващия формат „3+1“, който обединява САЩ, Гърция, Израел и Кипър. Той също така премахва изтичането на съществуващата междупарламентарна група 3+1, първоначално създадена съгласно разделите на Закона за отбраната и междупарламентарното партньорство между САЩ и Гърция от 2021 г. на Закона за разрешение за национална отбрана от 2022 г. 

Първоначалната група, първоначално съставена от шестима сенатори на САЩ, сега ще се превърне в постоянна част от американската регионална политика и подгрупата ще бъде разширена, за да включва шестима сенатори на САЩ и шест представители на САЩ. Тези членове на подгрупата по сигурността ще бъдат назначени съвместно съответно от лидера на мнозинството и лидера на малцинството в Сената и от говорителя и лидера на малцинството в Камарата на представителите и ще бъдат избрани от комисиите на Сената и Камарата по външни работи, въоръжени сили и вътрешна сигурност. Те ще имат мандат да се срещат със своите израелски, гръцки и кипърски колеги поне два пъти годишно.

Паралелно със законодателната инициатива ще бъде създадена „междуизпълнителна“ работна група, съставена от представители на министерствата на отбраната, държавното управление и вътрешната сигурност. Тези служители на изпълнително ниво също ще се срещат два пъти годишно със своите регионални партньори, като гарантират приемственост и стратегическа синхронизация на множество нива на управление.

Тази група може да улесни споделянето на разузнавателна информация, съвместни инициативи за сигурност и координация по отношение на регионалните заплахи, особено тези, породени от терористични организации и незаконни морски дейности.

Законодателството разрешава целеви увеличения на програмата за международно военно образование и обучение (IMET), с допълнителен 1 милион долара за Израел и по 250 000 долара за Гърция и Република Кипър. Тези средства са ограничени до програми за обучение, които подобряват оперативната съвместимост, уменията за борба с тероризма и обучението по морска сигурност.

Законопроектът беше внесен от конгресмен Никол Малиотакис, към която се присъединиха съ-ръководителите конгресмен Томас Х. Кийн младши, конгресменът Дан Голдман и конгресменът Джош Готхаймър трябва да премине през двете камари на Конгреса, преди да бъде подписан в закон и ще изисква компонент за бюджетни кредити, за да разпредели средствата, които оторизира. 

Американският гръцки институт (AHI) инициира законопроекта и помага за координирането на приемането му на Капитолийския хълм. В изявление на AHI се казва, че "Американският гръцки институт е дългогодишен застъпник на важността на партньорството "3+1" между Гърция, Република Кипър, Израел и Съединените щати. "3+1" е мощна структура за регионално сътрудничество, която трябва да се използва в най-пълна степен за защита на интересите на Америка, за осигуряване на нейната международна търговия и за осигуряване на мир, стабилност и безопасност в зона с голямо геополитическо значение. Чрез инициирането на тази нова билл, AHI и лидерите на Конгреса по този въпрос се стремят партньорството „3+1“ да достигне следващото ниво, особено по отношение на сътрудничеството в областта на сигурността, AHI ще продължи работата си във Вашингтон, окръг Колумбия, за да даде тласък на преминаването на тази критична следваща стъпка.“

Най-четени