Опасни вейпове настъпват в прогимназиите

Милилитър "обогатена" течност се харчи за 10 лв. 

Пушенето на вейпове, в които има наркотични вещества, вече е мода и сред децата от прогимназиалния курс. За това предупреди Наталия Шулика, управител на сдружение "Отвори очи", което от години помага на подрастващи и възрастни от Варна да преодолеят зависимостта към дрогата.  В момента екипът на сдружението работи със 17 подрастващи. Девет от тях са стигнали до центъра след употреба на метамфетамини, амфетамини и марихуана, а 8 - на вейпове. Най-малкият е на 13 г., започнал е да пуши модните отрови на 12 г.

"Стават много агресивни. Наш непълнолетен пациент бе потрошил покъщнина у дома, след като майка му му конфискувала вейпа. Наложи се момчето да се лекува в психиатрия. Сега е добре, но пие медикаменти", обясни пред "Труд news" Шулика.

Тя допълни, че по данни на децата 1 мл течност се купува от улицата за 10 лв., ако въздействието й е по-силно, а за същата сума може да вземе двойно по-голямо количество с по-лек ефект. Проблемът е, че не се знае какво съдържат течностите, защото няма почти тестове за разновидностите на хексахидроканабинола.

"Наличен е само тест за една - пинака, а има данни за над 350. Обичайно децата си  купуват "обогатени" течности за вейпове от съученици, защото пласьорите градят мрежи от дилъри ученици. Правят го, защото непълнолетните не носят никаква отговорност и много добре са наясно с това. Ако законодателството ни беше като това в Китай и въпросът беше на живот и смърт, нямаше да има толкова широко разпространение, макар че където има търсене, винаги ще се намери и предлагане", посочи Наталия Шулика. Според след смъртта на 14-годишното момче в Плевен има промяна и стоката вече се предлага предимно от обиграни продавачи, надхвърлили 18 г.

Държавата трябва да инвестира в центрове за подкрепа и лечение на подрастващите, защото така след 10 г. те няма да станат изпечени наркомани и да тежат на здравната и осигурителните системи, а и употребата на вейпове е знак за наличие на други проблеми, решаването на които не бива да се отлага, убедена е Шулика.