Отказват технически преглед на автомобила, ако собственикът има неплатени глоби

Автор: Труд news
За сведение на депутатите: През 1983 г. Върховният съд на Народна Република България определя, че човек е в „пияно състояние“, ако в кръвта му има 0,5 или повече промила алкохол. Тази дефиниция е валидна и досега, а уредите на КАТ не измерват алкохолното съдържание в кръвта, а в количество издишан въздух, затова и често има разлики в показанията на дрегера и кръвната проба.

Депутати съзнателно приеха проект, противоречащ на Конституцията

Нагли катаджии поискаха 0 промила алкохол, защото не можели да измерят 0,2 промила

Новите водачи се отърваха от куп ограничения

Служителите в пунктовете за годишен технически преглед на автомобила (ГТП) да отказват тази услуга, ако собственикът или ползвателят имат неплатени шофьорски глоби. Този проект за промяна в Закона за движение по пътищата (ЗДвП) бе гласуван днес от депутатите от временната комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. При дискусията по него ясно се разбра, че народните представители ясно си дават сметка, че подобно правило противоречи на Конституцията. Но не било тяхна работа да „преценят“ (както се изрази един от подкрепящите идеята – б.р.), защото те били депутати, а не конституционни съдии.

Не беше толкова отдавна - през 2021 г. и 2023 г., когато на два пъти Конституционният съд „задраска“ останалите от милиционерско време правила да се спира от движение автомобила, да се взема книжката или да се отказва издаване на книжката заради неплатени глоби. Малко по-рано – през 2020 г., Върховният административен съд отмени и заповед на МВР да не се разрешава на гражданите да излизат зад граница и да пътуват свободно, докато не си платят.

Хубавото е, че решенията на временната комисия са само препоръчителни и този проект може и никога да не стигне до пленарна зала. Тази комисия само прави доклад, в който ще предлага различни идеи. Иначе в 51-то Народно събрание вече има пет проекта за промени в ЗДвП, обединени в един за второ четене, които най-вероятно ще бъдат гледани до края на месеца или в началото на юни. В тях няма такива ограничения за ГТП. Но и на дискусиите днес от бившата ДАИ обясниха, че ще им трябва срок поне до юли 2026 г., за да свържат всички пунктове в страната със системата за неплатени глоби на КАТ.

„Новаторство“ на временната комисия бе и предложението да бъде свалена от 0,5 на 0,2 промила допустимата граница за употреба на алкохол. Представители на полицията обясниха, че уредите им мерят по-трудно ниските нива, освен това има голяма вероятност шофьор с 0,3 – 0,4 промила, ако до 30 минути даде кръвна проба, тя да покаже стойности под 0,2 промила. Затова катаджиите нагло предложиха 0 промила. Но депутати не го приеха, защото и децата знаят, че дрегерите се задействат от водя за уста, боза, оцет и даже ментови бонбони.  Възприета обаче бе идеята ограничения до 0,2 промила да има за 3 вида шофьори – взели книжка преди 24 месеца,  ненавършили години, или за такива с професионални категории за каране на камиони и автобуси.

Отпаднаха обаче идеите да се забрани на новите водачи да карат автомобили с мощност над 90 киловата  (120,69 конски сили), да не могат да шофират от 22 ч вечерта до 6 ч сутринта, както и величественото трето предложени – нощем да не могат да карат мощни автомобили (сиреч – разрешава им само денем).

Най-четени