Подновиха разкопките на древния Марцианопол

Археолози откриха нови находки до късноантичната сграда, където бе намерено златно съкровище

След едногодишно прекъсване в Девня бе подновено проучването на Марцианопол.  Археолозите начело с д-р Христо Кузов работят в района на късноантична сграда между епископската базилика и форума на древния римски град. През 2019 и 2020 г. там бяха открити подова мозайка и съкровище със златни монети от времето на император Теодосий II. Дълги години районът е бил покрит от незаконно сметище, което вероятно е опазило находките от иманярски набези,   казват археолозите. 

Още на старта на разкопките те се натъкнаха на медни монети от III-V век, катарама и оловна екзагия – контролна тежест от везни за монети, сребро и злато. Древната сграда е била опожарена при нашествието на хуните през V век, а екипът се надява, че ще открие нови ценни артефакти до края на този археологически сезон.

Възобновяването на проучванията стана възможно, след като общината издейства държавно финансиране. „В сътрудничество с Министерството на културата и Музея на мозайките сега можем да продължим да разкриваме пласт след пласт историята на  Марцианопол, който е бил арена на важни събития от историята на Балканите и Източната Римска империя. Вярвам, че историческите ценности дават лице на общината. Девня има всички дадености и реален потенциал да е превърне в туристически център и това е сред водещите приоритети за развитието на града“, коментира кметът Свилен Шитов, който ежедневно следи хода на разкопките.

Най-четени