Полша иска пълна свобода на действие по разходите си за отбрана

Полша вероятно ще поиска следващата седмица от Европейската комисия (ЕК) освобождаване от ограниченията на Европейския съюз (ЕС) за вземане на заеми, за да поддържа големи разходи за отбрана през следващите години, без да нарушава правилата на ЕС, но се опасява, че другите няма да го направят, заяви полският министър на финансите Анджей Домански, цитиран от Reuters.

Освен Полша само Португалия е сигнализирала, че ще поиска същото изключение - мярка, която Европейската комисия се надяваше да бъде широко приета от 27-те държави от ЕС и да помогне за увеличаване на инвестициите в отбрана на ЕС с 650 млрд. евро през следващите четири години, за да се възпре потенциална руска инвазия.

"Сериозно обмисляме да кандидатстваме за националната клауза за дерогация", заяви Домански пред Ройтерс в интервю в рамките на пролетните срещи на Международния валутен фонд и Световната банка във Вашингтон, като добави, че решението ще бъде взето до края на април.

През март Европейската комисия предложи да позволи на всяка страна от ЕС да увеличи годишните си разходи за отбрана с 1,5% от брутния вътрешен продукт в продължение на четири години, без да предприема каквито и да било дисциплиниращи мерки, които обикновено се предприемат, когато дефицитът надхвърли 3% от БВП. Изключението се нарича национална предпазна клауза.

Но страните от ЕС с висок държавен дълг са скептично настроени към вземането на по-големи заеми за разходи за отбрана, особено ако са географски отдалечени от Русия.

Италия заяви, че няма да поиска допълнителна свобода на действие. Испания и Франция също са скептични.

"Ако тези страни не поискат, тогава това вероятно няма да се случи", каза Домански за постигането на целта на ЕС за разходи от 650 млрд. евро (740 млрд. долара).

В допълнение към 650-те милиарда евро допълнителни национални разходи Европейската комисия предложи всички държави от ЕС съвместно да заемат 150 милиарда евро за проекти в областта на отбраната на ЕС, които ще бъдат от полза за блока като цяло - проект, наречен SAFE.

Домански заяви, че Полша, която в момента е ротационен председател на ЕС, разглежда този проект за съвместно вземане на заеми като приоритетен и планира да го финализира през май. Но той също така заяви, че сумата едва ли ще бъде достатъчна за обезпечаване на нуждите на Европа.

Финансовите министри на ЕС обмислят допълнителни начини за набиране на парични средства за разходи за отбрана, включително чрез дружество със специална цел или банка за превъоръжаване, но нито едно от тези обсъждания вероятно няма да приключи скоро, каза Домански.

Най-четени