Предстоящ научен форум „Информация – хуманизъм – любов“

Автор: Труд news

На 23 май от 10.00 ч. в сградата на УниБИТ ще се открие ХХІ Студентска научна конференция и изложба на УниБИТ с международно участие „Информация – хуманизъм – любов“ (Information – Humanism – Love). Традиционно този форум се организира от  единственото в България Студентско научно общество при УниБИТ и неговия Научноизследователски център за стимулиране на студентската академична активност. Тази година конференцията е знакова поради отбелязване на 75-годишнината на  Университета по библиотекознание и информационни технологии. 

Представените на него доклади на студентите и докторантите от България и чужбина преминават експертизата на научни редактори и рецензенти от 4 континента и 23 държави на света. Девизът е: „Вече овладяхме енергията на вятъра, на морето, на слънцето. Но денят, в който човек успее да овладее Енергията на любовта, ще е толкова важен, колкото и откриването на огъня“ – Пиер Теяр дьо Шарден.

Конференцията ще се открие в зала „Тържествена“ на УниБИТ с Академичната интеракция „АЗБУЧНА МОЛИТВА ЗА БЪЛГАРСКАТА ХОРУГВА: КОРАБЪТ НА ДУХА НА БЪЛГАРИЯ“, посветена на информационния код на българската духовност, литература и книжовност.

Традиционно събитието се посвещава на 24 май – Национален празник на българската просвета и култура и на славянската писменост, но през настоящата Юбилейна година – Година на глаголицата – се отбелязва особено тържествено по следните поводи: 

– 1170-та годишнина от създаването на българската азбука от Светите равноапостоли Константин-Кирил Философ и архиепископ Методий (855) 

– 260-та годишнина от първия препис на „История славяноболгарская ...“ (1762), направен от Св. епископ Софроний Врачански (1765). 

В интеракцията е представен за първи път държавническият дух с олицетворенията на два хана от рода Дуло: хан Кубрат – основател на Велика България, и хан Тервел – хан на Дунавска България. 

И хан Кубрат, и хан Тервел имат изключителни цивилизационни заслуги за България и Европа, което специално се изтъква от историка на Първата Българска държава проф. Васил Златарски – действителен член на 19 чуждестранни академии на науките. Хан Кубрат помага на византийския император Ираклий в борбата му със Сасанидската империя. Европейските автори наричат хан Тервел „спасител на Европа“, защото с българската войска спира арабската инвазия на Стария континент и спасява Източната Римска империя от ислямизация.

За въплъщаване на образите на хановете в академичната интеракция са поканени покритите със слава братя Кубрат и Тервел Пулеви – национална гордост за България. 

В какъв контекст и физически формат ще се изявят нашите прочути боксьори, ще остане тайна до последния момент.

Тържествената Академична интеракция е по сценарий и режисура на проф. д.н Александра Куманова и д-р Николай Василев. Тя ще се реализира под редакцията на отец Стефан Пашов, с музикално оформление на Розалина Касабова и технологичен координатор гл. ас. д.р Любомир Гоцев. Ще прозвучат текстове от Св. Писание – Книги от Вехтия и Новия завет; „Азбучна молитва“ на епископ Константин Преславски (ІX-Х в.); Народно житие на Иван Рилски, „Житие на Иван Рилски“ от Св. Патриарх Евтимий Търновски; „Заветът на Св. преподобен Иван Рилски Чудотворец“;  „Горски пътник“ от Георги С. Раковски. Музикалните интермедии ще включват „Притури се планината“; симфонична поема „Месията“ на Кико Аргуело (Kiko Argüello) в изпълнение на Симфоничния оркестър на Неокатекуменичния път (диригент Томас Ханус /Thomas Hanus/; диригент на хора е Абрахам Санчес /Abraham Sanchez/; солист на пианото е Клаудио Карбо /Claudio Carbo/; арията „Nessun Dorma“ от операта „Турандот“ на Джакомо Пучини в изпълнение на живо на примата на класическия вокал Розалина Касабова.

След откриването форумът ще продължи с научната част под председателството на проф. д.н. Ирена Петева – ректор на УниБИТ, и проф. д.ик.н. Стоян Денчев – председател на Съвета на настоятелите на УниБИТ.

Ще бъдат изнесени над 300 доклада и научни съобщения по следните секции:
I. Библиотекознание, библиография, книгознание
II. Информационни технологии
III. Културно-историческо наследство

Линк за дистанционно присъединяване към форума: 
<meet.google.com/zpu-ruiq-aue>

Най-четени