Програмата на Джей Ди Ванс в Индия: Търговия, Китай и яздене на слон (ВИДЕО)

Премиерът на Индия Нарендра Моди приветства вицепрезидента на САЩ Джей Ди Ванс в Делхи в понеделник за двустранни търговски преговори, насочени към постигане на сделка, след като Белият дом обяви, че ще въведе 26-процентови мита за Индия.

Ванс получи топло посрещане и прегръдка от Моди, преди да представи на лидера съпругата си, Уша, чиито родители са емигрирали в Америка от Южна Индия през 70-те години на миналия век, както и трите им деца.

Видео, публикувано от офиса на Моди, показва как премиерът дава паунови пера на седемгодишния Юън, четиригодишният Вивек и тригодишната Мирабел.

След срещата офисът на Моди каза, че той очаква с нетърпение посещението на президента Тръмп в Индия тази година и че е имало „значителен напредък в преговорите“ между двете страни в първите етапи на търговска сделка.

В момента Индия се възползва от 90-дневно отлагане на митата, въведени от Тръмп, и правителството на Моди се надява да осигури облекчение след края на този период. САЩ са най-големият търговски партньор на Индия, като двустранната търговия се оценява на 190 милиарда долара. Целта е търговията да достигне 500 милиарда долара до 2030 г. Индийският телевизионен оператор NDTV озаглави своя новинарски материал: Има „напредък" във връзките между САЩ и Индия.

Делхи се надява, че може да отблъсне най-лошото тарифно наказание, като предложи отстъпки върху собствените си мита върху американски стоки и като предложи да закупи на американско военно оборудване.

Перспективата за сделка обаче не беше приветствана от всички. Най-старият съюз на фермерите в Индия, All India Kisan Sabha, изрази своята съпротива срещу посещението на Ванс и призова за национални протести. Синдикатът се опасява, че доходите от земеделието - особено в силно субсидирания млечен сектор - ще пострадат, ако бъдат включени в сделка.

Правителството на Моди също ще иска да проучи как да се възползва от трудностите на Китай. Фактът, че Ванс е известен антикитайски ястреб, е нещо, което Индия ще се надява да използва в своя полза.

Индийските коментатори твърдят, че страната трябва да действа бързо, за да се превърне в привлекателна производствена база за американските компании, които се изнасят от Китай. Индия, твърдят те, трябва да грабне работните места, които Китай ще загуби, преди страни като Виетнам или Мексико да се намесят.

Очакваше се Индия също да използва посещението на Ванс, за да изрази загрижеността си относно бъдещето на визите H-1B, на които разчитат индийските технологични работници в Америка (200 000 бяха издадени миналата година). Индия също така е загрижена относно отмяната на визите на студенти в Америка.

Новината предизвика такава тревога, че работниците с визи се страхуват да напуснат Америка за ваканция, за да не срещнат проблеми при завръщането си.

„Внезапното премахване на визите без прозрачна обосновка е дълбоко обезпокоително и подкопава стремежите на талантливите студенти“, каза професор Дебашис Чакрабарти, експерт по външни работи, пред телевизионен новинарски канал.

Той призова индийското правителство да внесе официален дипломатически протест, но коментаторите казват, че това е малко вероятно. Моди иска да запази връзката си с Тръмп, който често го описва като приятел.

Във вторник второто семейство ще пътува до Джайпур в Раджастан, където ще види крепостите и дворците, превърнали щата в туристическа дестинация.

Разходката до монументалната крепост Амер включва остър наклон, по който повечето туристи се качват джип. Семейство Ванс също така ще язди два изрисувани и украсени със скъпоценни камъни женски слона до входа, където от балкона ще ги засипят с розови листенца.

В Джайпур Ванс ще направи единствената си реч от посещението, в която анализаторите ще следят внимателно за улики какво Индия може да очаква от Тръмп по отношение на търговията.

Очаква се пътуването да постави основите за посещението на Тръмп в Индия тази година. Той трябва да присъства на среща на върха на групата "четворка" - Индия, Австралия, Япония и САЩ - създадена като противодействие на експанзията на Китай в региона.

Най-четени