Меморандумът с Тунис за спиране на имигрантите срещу много пари не действа
Над 15 000 бежанци акостираха на остров Лампедуза за 10 дена
Сякаш нарочно се стимулира миграцията към Стария континент
Върховният представител на ЕС за външната политика Жозеп Борел обвини шефката си и председател на Европейската комисия Урсула Фон дер Лайен в самоуправство и нарушаване на основни правила на Съюза. Поводът за безпрецедентната критика, отправена от офиса на ЕС в сградата на ООН в Ню Йорк, е подписаният през юли от Фон дер Лайен, от премиерите на Италия и Нидерландия – Джорджа Мелони и Марк Рюте, и от президента на Тунис Каис Сайед, меморандум.
Документът предвиждаше спирането от северноафриканската страна на мигрантския поток към Европа срещу предоставянето от ЕС на 350 млн. евро безвъзмездна помощ и 900 млн. заеми за оздравяване на нейните разклатени финанси.
Според Борел обаче подобно споразумение от името на Съюза може да бъде сключено само след получаване на съгласието на правителствата на всички 27 страни-членки – важно изискване, което през юли Фон дер Лайен въобще не била зачела.
Следователно рискът е извънредната ситуация с мигрантите в този момент да стане от лоша по-лоша, тъй като без съдействието на Тунис е невъзможно да бъдат спрени плавателните съдове с отправили се към Европа хиляди африканци – обобщиха италианският всекидневник „Република“ и френският „Льо Монд“. А според вестниците стартът на въпросното изключително важно сътрудничество е невъзможен по простата причина, че нито първият транш от обещаните бързи 150 млн. европейски пари, нито вторият от 200 млн., са потеглил към трезора на африканската държава. Защото предвидените за изпращане средства са били блокирани след твърдото „Не!“ в началото на септември на най-влиятелните страни в Съюза - Франция и Германия, към което във вторник се присъедини и Полша.
Оставен без обещаните пари, президентът на Тунис Каис Сайед сякаш нарочно стимулира отправянето на все повече мигранти към Стария континент, твърдейки, че положението му се изплъзвало от контрол поради огромния натиск към страната му, най-вече на пришълци от размирната Централна Африка. И сега Фон дер Лайен трябва да намери спешен изход от ъгъла, в който е заклещена - коментира в. „Република“ - тъй като залогът е не само „честта“ на ЕС, но и нейното евентуално потвърждаване на върха на изпълнителната власт на Съюза след общоевропейския вот догодина“.
В тази обстановка като че ли най-много щети понася Италия, чийто разположен между Тунис и Сицилия малък остров Лампедуза едва не потъва под тежестта на акостиралите там през последните десетина дни към 15 000 мигранти. В чудо се видя премиерката Джорджа Мелони, която бе особено щастлива след подписването на споразумението през юли с Каис Сайед, но след създалата се напоследък плачевна ситуация кърши ръце поради отказа на мнозинството страни от ЕС да приемат част от последните пришълци на италианска земя.
Особено дразнещо за Рим е поведението на вътрешния министър в Париж Жерар Дарманен, който официално обяви, че Франция няма да приеме нито един имигрант от Лампедуза и барикадира с войска и вертолети граничните й пунктове със съседите от югоизток.