България и Италия искат запазване на кохезионната политика на ЕС каквато е в момента
Обсъдихме много теми от двустранното сътрудничество и от европейския дневен ред, както и теми, свързани с Украйна. Това съобщи министър-председателят Росен Желязков на брифинг след срещата си с италианския премиер Джорджа Мелони.
"С Италия имаме прекрасни взаимоотношения. Трябва обаче да увеличим стокооборота, защото след ковид кризата имаме редукция с 10%. В момента е около 6 млрд. евро. Амбицията ни е да започнем сериозна работа по инфраструктурни проекти. Ще натоварим с това министрите на външните работи, на енергетиката и на отбраната, за съвместни проекти в отбранителната индустрия", каза Желязков.
По думите му, София и Рим имат обща позиция по отношение на кохезионната политика и общата земеделска политика. "Ние сме в т.нар. група на кохезионната политика и подходът ни е за запазване на Кохезионния фонд такъв какъвто е в момента. Това предполага наши съвместни действия", поясни той.
Обсъдихме войната в Украйна - ангажиментите ни, бъдещето на конфликта, възможността на Светия престол да посредничи, разказа още премиерът и добави: "Общата ни позиция е за обединен, единен европейски отговор на това предизвикателство".
Според Желязков възможността Ватиканът да помогне за преговорите между Киев и Москва е най-благоприятна и неутрална, но и натоварена с потенциал за намиране на решения.
"За нас е много важно ролята на САЩ да остане много активна и помощта за Украйна да не бъде редуцирана", подчерта българският премиер.
По отношение на възможността за сътрудничество в отбранителната индустрия Росен Желязков обясни, че Европейският отбранителен фонд дава възможности за джойнт венчъри между двете държави, както и за включване в общи европейски поръчки на въоръжение. "В момента работим активно за джойнт венчър с германската "Райнметал". по същия начин ще работим и за съвместни предприятия с италиански форми", каза Желязков.
"Всички сме наясно, че европейската отбрана до голяма степен зависи от увеличаване на европейския и националния бюджет за отбрана, но това не трябва да става за сметка на кохезионната политика", подчерта той. "Това е общата ни позиция с Италия. Трябва да се търсят нови източници на финансиране и привличане на частната отбранителна индустрия".
"Италия винаги ни е подкрепяла както за Шенген, така и за еврозоната, нямаме съмнение, че ще имаме тяхната подкрепа в Европейския парламент", каза още Росен Желязков след срещата си с Джорджа Мелони.