Авторът сподели, че нямаме държавна политика, която да пропагандира националните ни герои и да насочва погледа ни към историята
Много хора са страдали, за да ни има нас, но след Първата световна война българите сме заети най-вече да се избиваме един друг. И за да преодолеем тези рани, трябва да ги разказваме. Нашето невежество е заговор срещу историята ни. Това заяви във Велико Търново телевизионният водещ, сценарист и продуцент Росен Петров.
Той гостува в старата столица за първата извънстолична премиера на книгата си „Нека помним. Истории от историята“, придружен от собственика на издателство "Атеа" Делян Илиев. Авторът се срещна с читатели в книжарница „Хеликон“, където беше книжар за един ден, а след това и в Регионална библиотека „Петко Р. Славейков“. Представянето на книгата на Росен Петров в болярския град бе част от събитията в десетото юбилейно издание "Фоайе на книгата с автограф", което продължава до края на април.
„Нека помним“ е книга за нещата, които ни правят българи и ни карат да се гордеем, а те не са малко. Трябва да се помни, че старопрестолният град Търново през Средновековието, след 11-ти век, е наричан Третият Рим и е бил новият център на православието в света, а в него се е намирала и прочутата Търновската книжовна школа", каза Росен Петров.
Той допълни, че книгата му е за места, които българинът може да преоткрие и за хора, които нацията трябва да почита.
"Навремето акцентирах повече върху военните ни герои, тъй като самият аз имам отношение към армията и към МВР, повечето ми роднини също. Прадядовците ми са участници във войните за национално обединение, а един от тях е загинал през Първата световна война", сподели Петров.
Той разкри, че в последствие е открил, че има и много български учени и творци, които заслужават внимание. Затова в книгата могат да бъдат намерени истории от всякакъв тип.
"Желанието ми е да припомня на читателя, че ние не сме втора ръка европейци. Последните 30 години чисто битово живеем по-добре, но пак сме обзети от носталгия към миналото. Вероятно на хората им липсва нещо в ежедневието и това е една книга, която може да им вдъхне повече самочувствие", коментира Росен Петров.
Авторът разкри, че представените в книгата му личности и събития съществуват, но трябва да бъдат търсени.
"Забързани в ежедневието си обаче ние сме ги забравили. Никой не е скрил дебелите книги от нас, но нямаме държавна политика, която да пропагандира националните ни герои и да насочва погледа ни към историята. В България има невероятни исторически паметници и достойни личности, на които никой не обръща внимание", посочва Петров.
На въпроса има ли днес герои, за които би писал, той отговори, че един от тях е покойният вече Дядо Добри от Байлово, който просеше и даряваше на църквата.
"Такива могат да са всички, които служат с отдаденост на отечеството си и на обществото", категоричен е Росен Петров.