РСМ трябва да изпълни ангажиментите си, за да се присъедини към ЕС, заяви полският посланик в Скопие

Работим в Брюксел и на двустранно равнище са сближаване на позициите между Скопие и София, но ангажиментите, поети от Република Северна Македония по пътя към Европейския съюз, трябва да бъдат изпълнени, заяви в интервю за МИА посланикът на Полша в Скопие Мариуш Бримора.

В момента Полша е ротационен председател на Съвета на ЕС.

Бримора подчерта, че полското председателство иска да придвижи напред процеса на разширяване с надеждата за конкретни стъпки и конкретен напредък в процеса.

„В края на февруари заместник-министърът на външните работи на Полша Марек Правда посети София и проведе разговори там, включително за разширяването на ЕС и пътя на Северна Македония към Съюза. Така че ние правим всичко възможно, но отново, когато ме питате за следващата стъпка, отговорът ми е същият – трябва да изпълните задължението си. Има една стара поговорка: „Pacta sunt servanda“, което означава, че договорите трябва да се изпълняват. Това задължение на Северна Македония стана част и от позицията на Брюксел. Комисарят (Марта) Кос даде да се разбере, че очаква Северна Македония да изпълни задължението си, за да придвижи процеса напред. Каквото и да кажем, отново стигаме до същото заключение – всичко започва с ангажимента за конституцията  – и след това процесът може да продължи“, каза Бримора.

На въпрос възможно ли е ново споразумение със София и дали така наречената „тиха дипломация“, която се води, може да доведе до резултати, той казва, че винаги има място за дискусия и че представителите на правителството използват всяка възможност по време на срещи с партньорите си на международни форуми, за да обсъдят този проблем, но според него е необходимо да се изпълни задължение по споразумението от 2022 г.

Той посочи още, че страната трябва да продължи борбата с корупцията, която е проблем номер едно в обществото. Посланикът заяви, че реформите, средствата от Плана за растеж, заедно с необходимите условия, които трябва да бъдат изпълнени по отношение на конституционните промени, ще отворят вратите за започване на преговори от Северна Македония.

Най-четени