Държавният секретар Марко Рубио разкри по време на заседание на кабинета, че Държавният департамент на администрацията на Байдън е съхранявал досиета на американци, обвинени за „вектори на дезинформация“, включително досие на неидентифициран служител на администрацията на Тръмп.
„Имали сме офис в Държавния департамент, чиято работа беше да цензурира американците“, каза Рубио по време на заседанието на кабинета с президента Доналд Тръмп в сряда. „И, между другото, няма да казвам кой е. Ще го оставя на тях. Днес на тази маса има поне един човек, който имаше досие в тази сграда с публикации в социалните медии, които го идентифицира като "разпространител на дезинформаци"я. Имаме тези досиета. Ще ги предадем на замесените лица.“
Вицепрезидентът Джей Ди Ванс се намеси, като попита: „Аз ли бях или Илон Мъск? Можем да проследим, когато медиите си отидат“, предизвиквайки смях от кабинета.
„Но само помислете за това. Държавният департамент на Съединените щати е създал служба, която да следи публикациите и коментарите в социалните медии на американските граждани, за да ги идентифицира като разпространители на дезинформация“, продължи Рубио. „Когато знаем, че най-добрият начин за борба с дезинформацията е свободата на словото и прозрачността."
„Няма да имаме офис, който прави това“
Рубио изглежда е имал предвид офис в Държавния департамент, известен преди като Център за глобално ангажиране, който той официално е затворил по-рано този месец.
Когато обяви мащабната реорганизация Рубио каза, че Центърът за глобално ангажиране на Държавния департамент е работил с медии и платформи, за да цензурира реч, с която не е съгласен.
Центърът и преди е получавал обвинения от консерваторите, че ги цензурира.
Например, журналистът Мат Тайби вече съобщи, че центърът е „финансирал таен списък с подизпълнители и е помогнал за създаването на коварна - и идиотска - нова форма на черни списъци“ по време на пандемията, съобщи Fox Digital през 2024 г.
Той добави, че Глобалният център за ангажиране е „маркирал акаунти като „руски персони и пълномощници“ въз основа на критерии като „Описване на коронавируса като инженерно биологично оръжие“, обвиняване на „изследвания, проведени в института в Ухан“ и „приписване на появата на вируса на ЦРУ“.
Въпреки че Рубио не е посочил за кой служител на Тръмп е имало досие в администрацията на Байдън, Илон Мъск преди това е критикувал Глобалния център за ангажиране.
„Най-лошият нарушител на цензурата и медийните манипулации на правителството на САЩ е една неясна агенция, наречена GEC“, написа Мъск в X през януари 2023 г. Това беше повече от година преди Мъск да подкрепи Тръмп в президентската надпревара през 2024 г. и да стане част от администрацията във временната си роля в Министерството на ефективността на правителството.
„Те са заплаха за нашата демокрация“, добави Мъск.
Fox News Digital се свърза с Белия дом за допълнителни подробности относно това кой служител на Тръмп е бил обект на атака, но не получи веднага отговор.
Бившият президент Барак Обама създаде малкия офис през 2016 г. чрез изпълнителна заповед, насочена към координиране на посланията за борба с тероризма от чужди държави, преди центъра да разшири обхвата си, за да включва и противодействие на чуждестранната пропаганда и дезинформация, показват документи на Държавния департамент.
През 2024 г. законодателите не одобриха ново финансиране за офиса в Закона за национално отбранително разрешение и той трябваше да прекрати работата си на 23 декември 2024 г. Администрацията на Байдън обаче размести персонала и преименува офиса. Той стана Център за борба с манипулирането и намесата на чуждестранна информация в последните дни преди встъпването в длъжност на Тръмп, съобщи New York Post през януари.