Някои от безпилотните самолети, които руснаците използват по фронта, включват Orlan-10, който се използва предимно за разузнаване, наблюдение и разузнаване (ISR) и за мисии за електронна война (EW). Orlan-10 използва неща като комплекса Leer-3 за заглушаване на мобилни комуникации, пише The National Interest.
Друг дрон, който руснаците използват, е бойният безпилотен летателен апарат (БЛА) със среден обсег на действие. Изпробвана за пръв път в полетата на смъртта в Сирия, тази система е използвана от Русия за нанасяне на целенасочени удари в Украйна. Тежък боен безпилотен летателен апарат, който Русия все още тества, е „Охотник“, предназначен за ударни мисии. Руските военни мечтаят тази система да се конкурира с американските системи като Global Hawk.
Друга система, която Русия използва, е Lancet. Тя е известна като безпилотен боеприпас и е допълнена с изкуствен интелект, което позволява автономно насочване. Руският боеприпас за безстопанственост „Лансет“ също е устойчив на EW и е станал неизменна част от недружелюбното небе над украинските фронтови линии.
Разбира се, боеприпасът „Лансет“ не е единствената безпилотна система в нарастващия арсенал на Москва, подобрена с ИИ. Както „Русак-С“, така и произведеният в Иран „Шахед“ са оборудвани с автономна навигация и разпознаване на цели - това позволява на тези системи да идентифицират критична инфраструктура, като например електроцентрали, дори ако работят в среда с влошени електронни характеристики.
Всъщност Кремъл с право отбелязва, че изграждащите се системи за изкуствен интелект са толкова важни за информационното господство, колкото и за разрушаването на системите за командване, контрол, комуникации, компютри, разузнаване, наблюдение и разузнаване (C4ISR) на противника.
Що се отнася до командването и контрола, ИИ може да се използва за обработване на огромни количества данни от бойното поле, което увеличава скоростта на вземане на решения. Новата система за противоракетна отбрана S-500 Prometey (което означава „Прометей“) е високо автоматизирана, което позволява операции с превозни средства с обработка на данни в реално време.
В същото време ПЗРК са част от стремежа на Русия за военно-технологично господство. През 2018 г. беше разгърнат наземно базиран лазер за противодействие на сателити - а вероятно и на безпилотни летателни апарати. Той е известен като лазерната система „Пересвет“. Москва разполага с електромагнитни оръжия, които могат да нарушат електрониката на противника. Тези електромагнитни оръжия са насочени към системите C4ISR и сателитните комуникации. А руските учени проучват дали ДЕУ могат да бъдат използвани за комплекси от мисии за борба със спътници (ASAT).
Ясно е, че руските инженери и учени отдават приоритет на DEWs, заедно с развитието на изкуствения интелект и роботиката. Ако бъдат разработени успешно, DEWs могат да противодействат на вероятното технологично предимство на НАТО пред Москва, като нарушат работата на ключови сателитни системи C4ISR и противоракетна отбрана. Фокусът на Русия върху космическите DEW съответства на възприемането на космоса като потенциален театър за „ударни оръжия“.
Като цяло няма съмнение, че Русия продължава да постига значителни успехи в тези три нови технологични области. Системи като Orlan-10 или S-500 Prometey демонстрират практически напредък, а изкуственият интелект подобрява автономността и информационните операции. Нещо повече, войната в Украйна вкара руската отбранителна индустриална база в свръхнапрежение дотолкова, че руснаците вероятно ще могат да поддържат темпото на американските и китайските си конкуренти от великите сили в тези ключови области.
Брандън Уейхарт, старши редактор по въпросите на националната сигурност в The National Interest, както и сътрудник на Popular Mechanics, който редовно консултира различни държавни институции и частни организации по геополитически въпроси.