Русия продължава да разработва своите усъвършенствани хиперзвукови оръжейни платформи с главоломна скорост, вероятно стимулирана от военната си икономика, обхващаща цялото общество, пише The National Interest. Дилън Малясов от Defence-Blog.com подчерта неотдавнашното предупреждение „Известие до летците“ (NOTAM) на руските военни, ограничаващо достъпа до въздушното пространство около легендарния съветски ракетен полигон Капустин Яр.
Според украинското издание за отбрана „ Милитарный“ , NOTAM е бил насрочен за 12-13 май и вероятно е бил тест на мощната руска хиперзвукова оръжейна система с голям обсег РС-26 „Орешник“.
🇷🇺🚨🚨 NOTAM has been issued to ban flights in the Kapustin Yar area from 06:00 UTC May 12 until 04:00 May 13.
— Geo News (@GeoTienou) May 9, 2025
This is the launch site of the #Oreshnik pic.twitter.com/eCyzV4GUzU
Ракетата „Орешник“ може да се окаже най-опустошителното оръжие на Русия
„Орешник“ преди това попадна в заглавията на новините в продължаващата война в Украйна, когато Москва нареди изстрелването му в украинския град Днепър на 21 ноември 2024 г. Това беше направено в отговор на решението на САЩ и Великобритания да позволят на техните украински пълномощници да изстрелват крилати ракети с голям обсег дълбоко в Руската федерация – което Кремъл осъди като провокация и обеща да отмъсти.
Интересното е, че ударът от ноември 2024 г., макар и разяждащ, не беше толкова разрушителен, колкото руснаците биха могли да го направят. Това е така, защото те избраха да не заредят на „Орешник“ бойната глава, която иначе биха могли – и вероятно биха го направили, ако Москва наистина искаше да сложи край на войната възможно най-бързо. Смята се, че „Орешник“, който достига невероятни скорости до 10 Маха (над 7500 мили в час) с обхват от около 3000 мили, може да удари всяка точка в Европа – и дори западното крайбрежие на Съединените щати.
Нещо повече, като хиперзвуково оръжие, почти няма сериозна защита срещу тази система. Единствената система за противовъздушна отбрана, с която Западът разполага и която би могла да свали „Орешник“, е американската система за противовъздушна отбрана на голяма надморска височина (THAAD) . Но въпреки че системата THAAD е усъвършенствана, тя никога не е демонстрирала реална способност както за проследяване, така и за унищожаване на входящи хиперзвукови оръжия.
Русия вероятно тества своя „Орешник“, за да го подготви за предстоящ удар. По всички данни Москва планира нов кръг от офанзиви срещу украинците въпреки предстоящите преговори.
Припомняме, че ограниченията на NOTAM бяха издадени преди това за въздушното пространство около Капустин Яр през декември 2024 г. Тези тестове бяха последвани от мащабен руски ракетен удар по Украйна през същия месец, включващ балистични, крилати и хиперзвукови ракети. Ако миналото е пролог, Русия вероятно ще извърши друг масивен удар през следващите седмици.
Путин изпраща послание. Западът слуша ли?
Подготвяйки подобен удар, Москва изпраща ясно послание към Киев: преговаряйте, или ще разпалим ада върху украинските градове – а системите за противовъздушна отбрана на НАТО не могат да ви предпазят от това.
Освен това, Путин изпраща много ясни послания към европейските си колеги, както и към администрацията на Тръмп, която изглежда е загубила контрол по въпроса за мирното споразумение за Украйна. Това послание е, че руската икономика и отбранителна индустриална база от военно време се развиват с такава скорост, че Русия разполага със системи, за които Пентагонът само мечтае в момента. Разбира се, американските военни се опитват да настигнат както Русия, така и Китай в сферата на хиперзвуковите оръжия. Но те все още изостават.
Ако Русия реши да използва комплекса „Орешник“ и други хиперзвукови оръжия, те ще унищожат останалите защитници на Украйна, създавайки допълнителни дупки в украинската отбрана, които руските сухопътни сили могат да използват. Кой знае? Ако подобен удар е успешен, Путин може дори да реши, че дипломатическото уреждане не е в негов интерес и да продължи войната в очакване на победа.
Западните лидери трябва да оставят настрана егото си и да признаят, че засега са надминати в ключови програми за разработване на оръжия. Докато тези пропуски не бъдат адекватно решени с време, лидерство и правилно разпределение на ресурсите, никакви упреци няма да спасят Украйна от ужасна съдба. Само договорено споразумение ще направи това.
Западните лидери трябва да обърнат внимание на тези руски изпитания на „Орешник“ и да се подготвят за необходимостта от преговори, за да се предотврати колапс на Украйна.
За автора: Брандън Дж. Вайхерт
Брандън Дж. Вайхерт , старши редактор по национална сигурност в The National Interest, както и сътрудник в Popular Mechanics, който редовно се консултира с различни правителствени институции и частни организации по геополитически въпроси. Статии на Вайхерт са публикувани в множество издания, включително Washington Times, National Review, The American Spectator, MSN, Asia Times и безброй други. Книгите му включват „Winning Space: How America Remains a Superpower“, „Biohacked: China's Race to Control Life“ и „The Shadow War: Iran's Quest for Supremacy“. Най-новата му книга „A Disaster of Our Own Making: How the West Lost Ukraine“ е достъпна за закупуване навсякъде, където се продават книги.