Един месец плащаме пазарна цена на тока

От 1 юли цената на тока за домакинствата отново ще бъде определена от КЕВР.

Отлагат свободния пазар за домакинствата за неопределено време

КЕВР може да реши да има компенсации за потребление до определен праг

Сменят цената по всяко време

Стефан Кючуков,
Биляна Веселинова

Само един месец домакинствата ще платят борсова цена на тока. След това ще плащат фиксирана цена, определена от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР). Това става ясно от промени в Закона за енергетиката, които са внесени между първо и второ четене на законопроекта в парламента от депутати от ГЕРБ-СДС, БСП-ОЛ и ИТН.

От 1 юли 2025 г. крайната цена на тока за домакинствата ще бъде определяна от КЕВР. Трите електроснабдителни дружества ще купуват електроенергия от борсата на пазарни цени, а ще я продават на битовите потребители по определената на КЕВР цена. Ако борсовата цена е по-висока от определената от КЕВР, ще дават компенсации от Фонд “Сигурност на електроенергийната система” или от специална програма, одобрена от Министерски съвет.

Но през първия месец от стартиране на новата схема няма да има компенсации за домакинствата. Идеята е компенсациите за месец юли да бъдат написани на отделен ред във фактурите за домакинствата за месец август. И след това със сметката за ток за всеки месец домакинствата да получават компенсация за предишния. Така компенсациите ще идват с един месец закъснение. Домакинствата ще трябва да платят целия размер на сметката за месец юли, а през следващите месеци сметките им ще бъдат намалявани.

Според сегашните текстове от Закона за енергетиката от 1 юли цената на тока за бита трябва да бъде определена от Министерски съвет. А от 1 януари 2026 г. домакинствата би трябвало да излязат на свободния пазар на ток и да плащат борсови цени. Правителството е предоговорило Плана за възстановяване и устойчивост, така че либерализацията на пазара на ток за домакинствата е отложена без ангажимент за конкретен срок, в който трябва да влезе в сила, но е запазен досегашният срок за либерализация на пазара на ток на едро от 1 юли 2025 г., пише в мотивите на депутатите. Това означава, че от началото на 2026 г. няма да има шоково поскъпване на тока заради излизане на домакинствата на свободния пазар.

С предложените от депутате промени цената на тока за домакинствата вместо от Министерски съвет, както беше предвидено, ще се определя от КЕВР, както и досега. Крайна дата за излизане на домакинствата на свободния пазар няма, тоест това ще стане, когато управляващите в България преценят.

От 1 юли КЕВР ще определя базова стойност на електрическата енергия за домакинствата за 1 мегаватчас, допълнително домакинствата ще плащат и цените за достъп и пренос на електроенергията. И в момента домакинствата плащат тези цени, но те са включени в общата крайна цена, определяна от КЕВР.

КЕВР ще има право да определя часови и сезонни тарифни по отношение на базовата стойност на електроенергията. Това означава, че например през зимата базовата цена на тока за домакинствата може да е по-висока, отколкото през лятото, когато произвежданият ток от фотоволтаичните централи е повече. Възможно е да има и по-високи вечерни цени на тока, но преди това да стане, трябва да бъдат монтирани умни електромери, които засичат потреблението в реално време. Размерът на компенсациите за домакинствата може да бъде според количеството потребена електрическа енергия.

Компенсацията може да бъде за цялата или за част от потребената електроенергия, предвиждат предложените от депутатите промени. По този начин компенсации може да има само за потребление до определен праг, а за хора, които потребяват по-големи количества електроенергия, да няма компенсации. От 1 юли вероятно компенсациите ще бъдат еднакви за всички домакинства, но законът ще дава възможност след това да има промени.

КЕВР ще може да променя базовата цена на тока за бита при всяка съществена промяна на прогнозната борсова цена на тока, както и според наличните средства за компенсации във Фонд “Сигурност на електроенергийната система”.

Въвеждат дългосрочни договори

Правят специален сегмент на борсата

На хартия всички ще могат да продават

Електроенергията за домакинствата ще бъде купувана от енергийната борса.

Токът за домакинствата ще бъде купуван от електроснабдителните дружества от специален сегмент на Българска независима енергийна борса, гласят промени в Закона за енергетиката, които са внесени от депутати от управляващото мнозинство преди второ четене на законопроекта.

По принцип на този сегмент няма да има ограничения да продават всички производители на електроенергия. Реално обаче очакванията са, че само НЕК, като координатор на балансираща група с участници държавните електроцентрали и “Ей И Ес” ще може да отговори на търсенето на електроснабдителните дружества. На специалния сегмент от енергийната борса ще има дългосрочни договори, както и нестандартни продукти, при които не е фиксирано крайното количество доставена електроенергия.

Тъй като потреблението на домакинствата не може да се изчисли точно, трите дружества, които играят ролята на крайни снабдители - “Електрохолд”, ЕВН и “Енерго-Про” ще могат да купуват и продават електроенергия и на другите сегменти на борсата - “ден напред” и “в рамките на деня”, за да могат да допълват необходимата им енергия или да продават излишната.

Вдигат тавана от 180 лв./MWh на 220 лв./MWh

Премахват компенсациите “на калпак” за бизнеса

Срещу трупането на свръхпечалби

 

Управляващото мнозинство обмисля да премахне компенсацията за цените на тока за всички фирми и да направи стратегически списък за подпомагане на бизнеса.

Една от важните промени след 1 юли 2025 година ще се отнася до помощите за бизнеса като има предложение да отпаднат компенсациите “на калпак” за фирмите, коментираха пред “Труд news” депутати от управляващото мнозинство. В момента всички бизнеси - от малките цехове до енергоинтензивните заводи получават еднакви компенсации, а целта е това да се промени, отбелязаха народни представители от правителствената коалиция.

Очакванията са да бъде въведен нов механизъм, за да може само ако борсовата цена надхвърли определена стойност, фирми, които отговарят на определени критерии, да бъдат компенсирани. По този начин средствата на Фонд “Сигурност на електроенергийната система” ще се насочват към предприятия, които имат реална нужда от подкрепа и ще се избегне трупането на свръхпечалби за енергоефективни и финансово стабилни фирми.

“При досегашния универсален подход всички небитови потребители без значение от техния размер, енергийна интензивност или икономическа значимост получаваха еднаква компенсация за високите цени на електроенергията. Това доведе до съществени несъответствия между реалната нужда от подкрепа и получаваната финансова помощ”, аргументираха се пред “Труд news” депутати от мнозинството. По думите им от 1 юли 2025 г. компенсациите за бизнеса ще са насочени към малките и средните фирми, предприятия със социално значима стойност и др.

Припомняме, че към май 2025 г. бизнесът в България продължава да получава компенсации за високите цени на електроенергията. Помощта за фирмите се наложи като правителствена политика заради безпрецедентния ръст на пазарните цени на електроенергията. През 2024 г. цените на електроенергията в България достигнаха значителни пикови стойности, особено през летните месеци.

Според данни от Българската независима енергийна борса (IBEX), на 26 август 2024 г. цената на електроенергията на пазар “ден напред” достигна 322 лв./MWh. През август средната месечна цена беше около 240 лв./MWh, като в делничните дни често надвишаваше 300 лв./MWh.

Текущият механизъм предвижда 100% компенсация на разликата между средномесечната борсова цена на електроенергията и базовата цена от 180 лв. /MWh. Тези компенсации се финансират от Фонд “Сигурност на електроенергийната система” (ФСЕС) и обхващат над 633 хиляди небитови крайни потребители, включително малки и средни предприятия, болници, културни институции и други.

През 2024 г. по тази програма са изплатени около 730 млн. лв., като само за декември 2024 г. средствата възлизат на приблизително 186 млн. лв. Програмата е удължена до 30 юни 2025 г., като бюджетът є е увеличен с 190 млн. лв., достигайки общо 1,179 млрд. лв. Освен премахването на компенсациите “на калпак” за бизнеса, вероятно ще се промени и прагът, над който ще се правят компенсациите и вариантът е от 180 лв./MWh да стане 220 лв./MWh.

Няма риск за шоков ръст на сметките

От 1 юли дневната и нощната тарифа се запазват

Във Варна председателят на КЕВР Пламен Младеновски участва в работна среща по проблемите на енергийното развитие на града.

Даниела Фархи,
Труд news, Варна

Либерализацията на цените на тока за битови абонати се отлага за неопределен срок. Това е последното предложение, внесено в комисията по енергетика към Народното събрение, съобщи във Варна председателят на КЕВР Пламен Младеновски. Той увери, че от 1 юли дневната и нощна тарифа се запазват, а цената на тока за бита остава ангажимент на КЕВР, така че няма риск за шоков ръст на сметките. Отлагането няма да доведе до санкции за България от страна на ЕК, категоричен бе Младеновски. Според него след интензивни преговори с комисията е постигнато съгласие мярката да се въведе само за пазара на едро. ЕК няма претенции към пазара за битови потребители, каза председателят на КЕВР.

Най-четени