Си Дзинпин: Конфронтацията и конфликтът в Украйна не са от полза за никого

Си Дзинпин: Конфронтацията и конфликтът в Украйна не са от полза за никого

Въоръжената конфронтация и конфликт в Украйна не са от полза за никого. Това каза китайският президент Си Дзинпин, предава ТАСС.

"Сблъсъците и конфронтациите не са от полза за никого. Мирът и сигурността са най-ценният актив на международната общност", каза китайският лидер по време на видеоконференция с президента на САЩ Джо Байдън, цитирана от Китайската централна телевизия.

Според Си Дзинпин междудържавните отношения "не трябва да се развиват в ситуация, при която страните започват да използват оръжие една срещу друга".

Китайският президент коментира още, че Съединените щати, заедно с Китай, трябва да бъдат отговорни за световния мир.

"Китай и Съединените щати са постоянни членове на Съвета за сигурност на ООН, двете водещи икономики в света. Трябва стриктно да носим международна отговорност, да положим усилия, за да осигурим мир и спокойствие на цялата планета", заяви Си Дзинпин.

Китайският президент отбеляза, че Пекин не се интересува от украинския конфликт. "Международната ситуация претърпява големи и важни промени. Ерата на мир и развитие е изправена пред сериозни провокации и предизвикателства", коментира Си Дзинпин.

Според него, е настъпил моментът да се върнат "нормалните отношения между Китай и САЩ".

Както каза по-рано държавният секретар Антъни Блинкен, Джо Байдън по време на този разговор ще предупреди Си Дзинпин, че Пекин ще носи отговорност, ако окаже подкрепа на Москва във връзка със ситуацията в Украйна.

На 24 февруари президентът на Русия обяви специална военна операция в Украйна в отговор на призива на лидерите на републиките на Донбас за помощ. Той подчерта, че плановете на Москва не включват окупацията на украински територии, целта е демилитаризация и денацификация на страната. След това САЩ, ЕС, Великобритания, както и редица други държави обявиха, че налагат санкции срещу руски физически и юридически лица.

Най-четени