След ВиК авария: Третокласници от Варна учат в пенсионерски клуб

След ВиК авария: Третокласници от Варна учат в пенсионерски клуб

Три институции набелязаха мерки за решаване на проблема с базата на ОУ "Иван Вазов"

Две паралелки третокласници от варненското ОУ „Иван Вазов“ от три седмици влизат в клас в дървената барака на пенсионерски клуб, където учат в едно помещение, а по обяд с раници на гръб ходят до сградата на Професионалната гимназия по електротехника, за да продължат учебните занимания. За това алармираха родители в писмо до областния управител проф. Андрияна Андреева.

Възпитаниците на школото останаха без покрив след ВиК-авария в края на септември, при която бяха наводнени класните им стаи. Според родителите първоначално децата от 1 до 4 клас са били настанени в ПГЕ, като сутрин няколко класа са провеждали самоподготовка във физкултурния салон, където пишели върху маси за тенис. Обядът бил организиран в общежитието на гимназията, а после малките ученици се връщали в основната сграда, където  катерели с тежки раници 4 етажа до определените им временни класни стаи. Заради липса на място после се наложило третокласниците да се преместят в пенсионерския клуб, а четвъртокласниците - в Професионалната гимназия по горско стопанство.  

Заради кризата и рисковете за здравето на децата на прага на зимата и грипния сезон на работна среща между проф. Андреева, началника на РУО-Варна д-р Ирена Радева и Лилия Христова, шеф на общинската дирекция „Образование и младежки дейности“, бе взето решение от понеделник – 27 ноември, третокласниците да бъдат преместени от пенсионерския клуб в ПГТ. През втория учебен срок децата от наводненото училище ще бъдат преместени в Центъра за специални образователни потребности, където ще влизат през отделен вход. Предприети са и действия за трайно решаване на проблема чрез предоставяне на терен за строеж на нова сграда на ОУ „Иван Вазов“, съобщиха след срещата от пресцентъра на областната администрация.

Най-четени