София бори мръсния въздух с нова програма

София бори мръсния въздух с нова програма

Мерки след доклад за качеството от чуждестранна компания

Кметът на Столична община Васил Терзиев обяви, че сегашната мрежа от сензори за 1 млн. лв. не мери вярно

Работа според източниците на замърсяване

Нова програма за чист въздух в София според източниците на замърсяване ще разработи Столичната община. Това се налага след критичните изводи от доклад за измерването на качеството на въздуха в столицата, който градската управа възложи на чуждестранна фирма. Това се разбра от думите на кмета на София Васил Терзиев.

“Не може да имаме доверие на данните, които идват от общинската мрежа от сензори за наблюдение и измерване на качеството на атмосферния въздух. През лятото Общината възложи да се изготви доклад за измерването на качеството на въздуха от водеща чуждестранна компания, която се занимава с такъв тип анализи. Това, което констатира, беше разочароващо”, посочи кметът и допълни, че гражданските устройства на airBG.info са доста по-надеждни по показатели от 22-те от платформата Airthings, в които досега са инвестирани близо 1 млн. лв.

Терзиев отбеляза, че тези сензори все пак са нужни и задача на градската управа ще бъде да ги изгради “като хората”, защото трябва да се премине от модела на работа с безусловни политики, към такъв с по-специфични, насочени към определи райони.

“Има огромно разминаване между данните за въздуха в София, които се получават от общинската мрежа и от референтната национална такава”, допълни зам.-кметът по екология Надежда Бобчева и напомни, че основните замърсители в столицата са три - битовото отопление, калните петна, където колите паркират, и транспортът.

“В самата общинска програма, която заварихме, имаше безкрайно много мерки и няколко съвета с неизброими членове. Сега правим задание за нова програма, с която да подредим мерките според източниците на замърсяване”, посочи тя.

По думите ѝ, акцент ще бъде и работата с научната общност, като на 5 ноември е насрочена научна конференция със СУ, на която ще има дискусия за всичко, което Столичната община трябва да направи, както и какво трябва да се случи с неработещата система Airthings. “Не сме собственици на сорс кода ѝ, тоест тези пари са били изхарчени по начин, по който цялата собственост върху мрежата е преминала в частна фирма”, уточни Бобчева.