София с над 300 млн. лева за чистота при строг контрол

София с над 300 млн. лева за чистота при строг контрол

План-сметката за 2025 г. публикувана за обществено обсъждане

Такса смет не се променя, въвеждат система за наблюдение на сметосъбиращата техника

Озеленяване в училища и детски градини

София да разполага с над 302 млн. лв. за чистота през 2025 г., без да се вдига такса смет. Това предлага Столичната община, която публикува за обществено обсъждане новата план-сметка за почистването на града. Бюджетът е с 6% по-голям от средствата, с които градската управа разполага за настоящата година, а кметът на София Васил Терзиев посочи, че се повишават и изискванията, и контролът.

“Целта ни е да създадем условия, за да бъдат намалени количеството генерирани отпадъци, особено на смесения битов отпадък, и да повишим дела на повторната употреба и разделното събиране на отпадъците. Въпреки повишените разходи запазваме непроменен размера на таксата за битови отпадъци за гражданите”, посочи градоначалникът и насърчи всички да участват в обсъждането на документа.

А той ще е първият, който Столичният общински съвет (СОС) вероятно ще приеме, след този от края на 2021 г., в който бяха гласувани общо 237,69 млн. лв. за чистота през 2022-ра. Миналата година София остана без нова план-сметка, защото нямаше избран председател на СОС, а предложението за такава за преходната 2023-та градският парламент отхвърли.

Сред акцентите в плана за догодина е контролът върху дейностите по чистотата, като размерът на таксата битови отпадъци за имотите на гражданите и за жилищни имоти на юридически лица на 1,6 промила се запазва. От “Московска” 33 съобщават още, че Общината внедрява алгоритми и ще въведе система за наблюдение и управление на стандартната сметосъбираща техника. Така камионите ще бъдат оборудвани с бордови компютър, сензори за теглото на отпадъка, GPS устройство, комуникационен модул, RDF антена за разпознаване на контейнерите. Системата ще предоставя данни за маршрута, времето на изпълнение на задачите, както и разпознаването при опит за вдигане на неиндентифициран контейнер. Предвидените средства за това са 1,5 млн. лв.

24 млн. лв. или с 8 млн. лв. повече ще бъдат дадени за поддръжката и озеленяването приоритетно на училищни дворове, детски, здравни заведения, социални домове и гробищните паркове. Площите тази година ще бъдат с 3000 дка повече.
Столичната община е заложила и 3.5 млн. лева за изграждането на площадки за разделно събиране на отпадъци от домакинствата, както и 12,5 млн. лв. инвестиция в завода за отпадъци.

Предвижда се 8 пъти годишно миене на улиците с автоцистерна с маркуч, по които се движи градският транспорт, така и основните и вътрешнокварталните улици в районите.

Крайният срок за становища по предложената план-сметка е до 6 декември.

Васил Терзиев, кмет на София: Чист и зелен град е основната ни цел

Последната план-сметка на София е приета през 2021 г. Призовавам гражданите и всички заинтересовани страни да се запознаят с предложените от нас дейности, мерки и бюджет за тяхното изпълнение през 2025 г. и да се включат в общественото обсъждане с предложения и коментари за подобрения.

Развитието на София като чист и зелен град е ключово за по-доброто качество на живота и здравето на хората, което е основна наша цел. В плановете си за 2025 г. поставяме акцент върху подобряването на средата - озеленяване, поддръжка и почистване - на училищни дворове, детски, здравни и социални заведения и гробищните паркове.