Забавянето с две години и половина транспониране на две директиви, свързани с авторското право, ще струва на България 2 млн. евро. Тази глоба наложи на страната ни Съдът на Европейския съюз (СЕС).
Санкциите на практика са две от по 1 млн. евро за всяка от директивите, пише правният портал Lex.
Става дума за Директивата относно авторското право и сродните му права в цифровия единен пазар и Директивата относно авторското право и сродните му права, приложима за някои онлайн предавания. Срокът за транспонирането и на двете в националното ни право е изтекъл на 7 юни 2021 г. Тези имат за цел да модернизират правилата за авторското право, за да могат потребителите и творците да се възползват максимално от цифровия свят. Те защитават носителите на права от различни сектори, като стимулират по-широкото създаване и разпространение на висококачествено съдържание. Двете директиви осигуряват по-голям избор на съдържание за потребителите чрез намаляване на транзакционните разходи и улесняване на разпространението на радио- и телевизионни програми в целия ЕС.
На 23 юли 2021 г., Европейската Комисията изпраща на България официално уведомително писмо, с което ѝ напомня, че срокът за транспониране е изтекъл. В България посочва, че то е в ход. При липсата на последващо съобщение, на 19 май 2022 г. ЕК изпраща мотивирано становище, с което приканва България да предприеме необходимите мерки в срок от два месеца. Тъй като счита, че мерките за пълното транспониране все още не са приети, тя предявява иск пред Съда на ЕС.
След приключването на писмените фази пред съда, комисията е уведомена, че България е приела промени на Закона за авторското право и сродните му права, които са влезли в сила на 1 декември 2023 г.
Затова ЕК оттегля искането си съдът да наложи на България периодична санкция, а сочи, че вече иска тя да бъде осъдена на еднократна глоба.
Пред СЕС държавата е заявила, че е била в абсолютна обективна невъзможност да транспонира директивите в определения срок по две причини – политическата криза, довела до съставянето на четири последователни правителства и предсрочното разпускане на четири състава на Народното събрание между април 2021 г. и февруари 2023 г. и пандемията от COVID-19.
СЕС отхвърля довода за политическата нестабилност. Той припомня, че положения или практики, съществуващи във вътрешния правен ред на държава членка, не могат да са оправдание за неспазването на задълженията и сроковете, произтичащи от директивите на съюза, нито за късното или непълното транспониране на тези директиви.
Що се отнася до пандемията СЕС изтъква, че тя е засегнала целия ЕС и ако се приемаше за пречка за транспониране на директивите, срокът за това е щял да бъде удължен.
В писмената си защита държавата изтъква, че част от изискванията на Директивата относно авторското право и сродните му права, приложима за някои онлайн предавания вече се прилагат в България чрез действащото законодателство, в сила преди крайния срок за транспониране. Но те са разпръснати в различни актове и не съдържат изрично посочване на тази директива, което е задължителен елемент.