Министерският съвет одобри проект на Закон за изменение и допълнение на Наказателния кодекс (НК), сред акцентите в който е създаването на нова глава първа „а“ „Тероризъм“. В новата глава влизат всички престъпни състави, свързани с тероризма, определени като такива в международни и европейски актове, по които Република България е страна, съобщиха от правителствената информационна служба.
Предложените изменения и допълнения на НК имат за цел да изпълнят препоръките в Доклада от Петия оценителен кръг на MONEYVAL (Комитета на експертите за оценка на мерките срещу изпирането на пари към Съвета на Европа) от 18 май 2022 г. С проекта се постига и пълноценно съответствие на българския наказателен закон с всички действащи международни и европейски актове в областта на тероризма и изпирането на пари. Това е важно и за изваждане на България от „сивия списък“ на FATF (Групата за финансово действие). Цели се и цялостно усъвършенстване на наказателния закон с оглед подобрена защита на българското общество и икономика срещу престъпността.
Предлаганата нова глава първа „а“ „Тероризъм“ обхваща всички престъпления с терористичен характер, като е разделена на два раздела и допълнителна разпоредба относно допълнителните наказания и режима на отнемане на имущества, предназначени за терористична дейност.
Първият раздел обхваща същинските терористични престъпления, криминализиращи самите терористични действия. Сред тях са престъпленията, насочени срещу лица, ползващи се с международна закрила; вземането на заложници; завладяването и разрушаването на плавателни средства; застрашаването на сигурността на въздухоплаването; престъпленията с предмет ядрен материал; както и познатите досега престъпления с терористична цел, довели до смърт, телесни повреди, унищожаване на сгради и обекти и др.
Вторият раздел обхваща несъщински терористични престъпления, които се отнасят до по-ранни подготвителни етапи (приготовление, набиране и обучаване на терористи), съпътстващи и подкрепящи дейности (финансиране, организирана терористична дейност, пътуване с цел тероризъм, лично укривателство на терорист и др.), както и прояви, свързани със застрашаване с тероризъм (заканване).