Катастрофалният цъфтеж на водораслите, който превърна обикновено девствените води на Южна Австралия в токсично зелени и задуши маси морски обитатели, е "природно бедствие", заяви премиерът на щата, цитиран от Би Би Си.
Цъфтежът на водораслите - бързо увеличаване на популацията на водораслите във водните системи - се разпространява от март насам и вече е два пъти по-голям от територията на столицата на страната.
Frustration is mounting in South Australia over the federal response to a toxic algal bloom, with the government finally announcing $14 million in aid, but stopping short of calling it a natural disaster. #9News https://t.co/e4Z8nKFFd1 pic.twitter.com/upeygDHmOl
— 9News Australia (@9NewsAUS) July 21, 2025
Федералното правителство представи пакет от помощи в размер на 14 млн. австралийски долара (9 млн. лири стерлинги), но отказа да определи събитието като природно бедствие - термин, който обикновено се използва за циклони, наводнения и пожари в храсталаците и който би предизвикал по-сериозна реакция.
Властите твърдят, че повече от 400 вида морски обитатели са загинали, а местната промишленост е пострадала.
Цъфтежът на водораслите е естествено явление, но е причинен от затоплянето на океана, морските горещини и замърсяването с хранителни вещества - всички те са пряк резултат от изменението на климата.
"Това е природно бедствие и трябва да бъде признато като такова... Смятам, че политиците могат да си направят лоша услуга, когато се взират в технически подробности", заяви премиерът на Южна Австралия Питър Малинаускас пред Австралийската радиотелевизионна корпорация (ABC) във вторник.
Той обяви, че неговото правителство ще допълни финансирането на федералното правителство в размер на 14 млн. австралийски долара, като средствата ще бъдат насочени към изследвания, почистване и мерки за подкрепа на индустрията.
Сенаторът от Зелените за Южна Австралия Сара Хансън-Янг е сред тези, които открито критикуват федералното правителство, обвинявайки го, че подценява ситуацията.
"Ако този токсичен цъфтеж на водораслите сееше хаос на плажа Бонди или на Северния бряг в Сидни, министър-председателят вече щеше да е на плажа и да реагира", каза тя.
В понеделник обаче федералният министър на околната среда Мъри Уат заяви, че макар цъфтежът и последиците от него да са "невероятно обезпокоителни", катастрофата не отговаря на определението за природно бедствие съгласно законите на страната.
Цъфтежът, който сега се простира от Куронг до полуостров Йорк, област с приблизително два пъти по-голям размер от територията на австралийската столица, унищожава местната околна среда и покрива бреговата линия с мъртви диви животни.
"Това е като филм на ужасите за рибите", казва през май пред Би Би Си Брад Мартин от OzFish, организация с нестопанска цел, която защитава рибарските местообитания.
Събитието обаче се отразява и на местната икономика. Представители на риболовния бранш казват, че някои от техните членове са останали без доходи поне от три месеца.