Малкият партньор във властта обяви коалиционното споразумение за невалидно
Няма да се търси разговор с ГЕРБ
Патриотите обявиха коалиционното споразумение с ГЕРБ за денонсирано. Повод за недоволството на малкия партньор във властта се оказаха доброволните отряди, чието създаване трябваше да стане факт след окончателното гласуване на промени в Закона за МВР, внесени от ВМРО.
ДПС бяха твърдо против регламентирането на отрядите, а ГЕРБ изненадващо също гласуваха против.
„В зала ГЕРБ отстъпиха от постигнатия консенсус, повлияха се от една провокация на ДПС и денонсираха едностранно коалиционното ни споразумение. ГЕРБ предпочетоха да се съобразят с инсинуациите на ДПС и ние задаваме въпроса към ръководството на ГЕРБ - има ли промяна в предпочитания от тях партньор за управление”, попита съпредседателят на ПГ на патриотите Искрен Веселинов на свиканата от тях пресконференция.
„Предлагаме да официализират връзката с ДПС, а ние да излезем от управлението и да не носим политическа отговорност. Чувстваме се освободени да подкрепяме в парламента техните инициативи”, коментира Веселинов.
На въпрос на „Труд” какво следва от денонсирането на споразумението Валери Симеонов отговори, че то е дононсирано в една точка - борбата с битовата престъпност. И подчерта, че „Обединени патриоти” няма да търсят за разговор с ГЕРБ.
Решение
Жандармерия и барети ще пазят чиновници
Шестима депутати от ГЕРБ предложиха новото звено
Жандармерията и баретите се сливат в едно звено, което ще пази и чиновници. Това гласуваха при второто четене на промените в Закона за МВР депутатите.
Промените предвиждат и жандармерията да излезе от състава на Главна дирекция „Национална полиция” и да бъде обединена в ново звено заедно със спецотряда за борба с тероризма (СОБТ), по-известен като спецотряда на баретите.
Новото звено ще действа не само в критични ситуации - терористични актове, масови безредици, но ще е ангажирано и с охраната на висши ръководни държавни служители, както и на чиновници от администрацията на органите на държавната власт. Ще има възможност да бъдат пазени президентът, премиерът и председателят на парламента, вицепрезидентът и главният прокурор.
Единственото условие за осигуряване на подобен вид охрана е да има „конкретна застрашеност във връзка с упражняване на функциите” и ако има „заплаха във връзка с осъществяване на служебните задължения”. Охраната ще се осъществява само след подадено заявление и след преценка на специална комисия.. За какъв срок звеното ще охранява служителите на администрацията ще се определя от комисията, чийто председател е главният секретар на МВР и членове директорите на Главна дирекция „Национална полиция”, ГДБОП и на новосъздаденото звено.
Текстът за новото звено се появи между първо и второ четене на поправките в Закона за МВР и бе предложен от шестима депутати от ГЕРБ.