Президентът Радев и референдумът за еврото (обзор)

Автор: Труд news
Снимка: Прессекретариат на президентството
Надявам се нашите народни представители да изпълняват своите ангажименти не само към еврозоната, но и към демокрацията и към българския народ, заяви в неделя президентът Румен Радев пред журналисти в Пирдоп.

“Труд news” обобщава според документи скандала с поискания референдум кога да бъде въведено еврото

Какво иска държавният глава?

- Внасям в Народното събрание предложение за провеждане на национален референдум с въпроса: “Съгласни ли сте България да приеме единната европейска валута “евро” през 2026 г.?” 

- Референдумът няма да бъде прецедент. И в други държави членки на ЕС са провеждани всенародни допитвания за въвеждане на еврото.

- Референдумът ще бъде оздравителен за българската демокрация. Той ще даде думата на хората и ще даде възможност да се чуят всички аргументи ЗА и ПРОТИВ. Ще даде възможност и на политическата класа да възстанови диалога с избирателите и да се бори за тяхното доверие. Доверие, което загуби през последните години.

- В българското общество няма консенсус за нашата готовност, нито за датата на приемане на еврото. Въвеждането на единната европейска валута може и трябва да стане с убедителен национален консенсус.

- Инфлацията, кризата на доверие в политическата класа, липсата на ясна организация и убедителни действия от управляващите за гарантиране на покупателната способност на гражданите и конкурентоспособността на българската икономика внасят напрежение в процесите около въвеждането на еврото.

- Надявам се нашите народни представители да изпълняват своите ангажименти не само към еврозоната, но и към демокрацията и към българския народ. Учудващо и неразбираемо е как хората, които се пишат за най-големи демократи, се обявяват срещу демокрацията.

Институционални решения

С решение №3 от 8 февруари 2024 г. Конституционния съд постанови следното:

- Отклонява искането на 49 народни представители от 49-ото Народно събрание за самостоятелно произнасяне за установяване на конституционосъобразност на въпроса “Съгласни ли сте българският лев да бъде единствена официална валута в България до 2043 година?” и прекратява производството в тази му част.

- Отхвърля искането на 49 народни представители от 49-ото Народно събрание за установяване на противоконституционност на Решение по Предложение за произвеждане на национален референдум.

- Конституционалистът Пламен Киров коментира, че Костадин Костадинов от “Възраждане” и още 49 депутати атакуват отказа на НС да се проведе референдум и твърдят, че отказът е противоконституционен. КС казва, че решението е конституционосъобразно. КС не се произнася самостоятелно по въпроса дали е конституционосъобразно питането - “Съгласни ли сте българският лев да бъде единствена официална валута в България до 2043 година?”

- Проф. Киров в експертно становище посочва, че може да има референдум по темата за еврото. “Провеждането на референдум по посочения въпрос не може да бъде разглеждано като действие, препятстващо изпълнението на задължения, произтичащи от договора за присъединяване на България към ЕС и учредителните договори”, пише в становището на проф. Киров.

Възражения

- ГЕРБ: Обявеното с “извънредно” обръщение на Румен Радев предложение за национален референдум относно дата за присъединяване към еврозоната следва категорично да бъде отхвърлено от Народното събрание поради противоконституционност. Вече има Решение на Конституционния съд. Tака зададен този въпрос е измама. “Съгласни ли сте да бъде въведено еврото?” е правилно задаваният въпрос, които страни в ЕС са задавали, но преди да е започнал процеса по присъединяването към еврото, а не в края на процеса.

- БСП-ОЛ: Във връзка с Решение на Конституционния съд от 8 февруари 2024 г., решение на Народното събрание за провеждането на референдум по присъединяване към еврозоната или конкретни срокове за това действие, би било противоконституционен акт, който не можем да подкрепим. Време е, 29 години след въвеждането на валутния борд, България да направи крачка напред и да участва в паричната политика на ЕС, чрез присъединяване към единната европейска валута.

- ДПС-НН: Изказването на Радев е толкова несъстоятелно, че заради институцията, не заради персоната с неосъществени мераци, трябва снизходително да се престорим, че не се е случило.

- ДПС-ДПС: Нашата евроатлантическа ориентация е дефинитивна. Но, все пак е необходимо да видим и с какви аргументи ще се внесе, с какви мотиви, по-точно референдумът. Нека да видим и конвергентния доклад, който чакаме само след няколко дни.

- ПП-ДБ: Вместо да защитава бъдещето ни, президентът действа срещу стратегическите интереси на страната. Законът е ясен. Не може да се провежда референдум по вече ратифицирани международни договори.

Страни в ЕС без евро

- От 27 държави членки на ЕС, в еврозоната членуват 20 страни.

- Две от тях - Дания и Швеция, към настоящия момент са се отказали от присъединяване към общата европейска валута след проведени референдуми.

- Дания реално провежда два референдума. През 1992 г. се състои допитване за приемане на Договора от Маастрихт (уреждащ създаването на икономически и валутен съюз), на който 50,7% от гласовете са против. След това Дания договаря четири изключения по ангажиментите в Договора от Маастрихт, сред които и приемането на еврото. През 2000 г. в страната се провежда нов ферендум дали да не се откаже от изключението и да приеме еврото. На който 53,2% гласуват против еврото.

- През 2003 г. Швеция свиква референдум с въпрос “Смятате ли, че Швеция трябва да въведе еврото като валута?”, на който 55,9% гласуват “против”.

- Чехия, Унгария, Полша и Румъния не са се присъединили към Европейския валутен менахизъм (ERM II), наричан още “чакалнята на еврозоната”, което означава, че не изпълняват критерии за присъединяване към общата европейска валута. Мотивите на тези страни да не бързат към еврото са че не са готови за приемане на общата валута.

- През 2024 г. финансовото министерство на Полша обяви, че страната не е готова за еврото, като добави, че местната валута - злота, е помогнала на Полша да избегне рецесията след финансовата криза през 2008 г.

Най-четени