Президентът на САЩ Доналд Тръмп показа екранна снимка от видео, заснето в Демократична република Конго (ДРК), за да подкрепи твърденията си за „геноцид“ над белите в Южна Африка по време на среща с южноафриканския президент Сирил Рамафоса в сряда, съобщават западни медии.
„Всички тези бели фермери биват погребвани“, каза Тръмп, държейки разпечатка на статия, придружена от снимката, по време на разгорещената среща в Овалния кабинет.
Снимката, придружаваща статията, всъщност е скрийншот от видеоклип, публикуван от Ройтерс на 3 февруари и впоследствие проверен от екипа за проверка на фактите на информационната агенция, на който се вижда как хуманитарни работници вдигат чували с тела в конгоанския град Гома, заснето от видеожурналиста Джафар Ал Катанти. Изображението е взето от кадри на Ройтерс, заснети след смъртоносни сражения с подкрепяните от Руанда бунтовници М23.
В друг момент от срещата Тръмп пусна видеоклип, който според него доказвал, че в Южна Африка се извършва геноцид срещу бялото население. В него имаше кадри, за които Тръмп твърдеше, че показват гробовете на повече от хиляда бели фермери, обозначени с бели кръстове.
Кадрите – заснети на магистрала, свързваща малките градове Нюкасъл и Нормандейн в Южна Африка – всъщност показваха мемориален обект, а не гробове.
Роб Хоутсън, който е създал мемориала, за да привлече общественото внимание, заяви пред Би Би Си, че това не е място за погребение.
"Това е мемориал. Това не беше постоянен мемориал, който беше издигнат. Това беше временен мемориал", каза той. Мемориалът е поставен след убийството на двама фермери африканери в местната общност.
Публикация в блог, показана на Рамафоса от Тръмп, е публикувана от консервативното онлайн списание „American Thinker“, разказва за конфликти и расово напрежение в Южна Африка и Конго. В нея изображението е идентифицирано като „скрийншот от YouTube“ с линк към видео новинарски репортаж за Конго на агенция Ройтерс.
Андреа Уидбърг, управляващ редактор на „American Thinker“ и автор на въпросната публикация, коментира, че Тръмп „погрешно е идентифицирал изображението“. Според Уидбърг обаче, че публикацията разказва за "нарастващия натиск върху белите южноафриканци“.
Част от кадрите, пуснати в Овалния кабинет, показваха редици от бели кръстове, за които Тръмп заяви, че са „гробни места“ на „над хиляда бели фермери“. Но кръстовете – заснети на магистрала, свързваща малките градове Нюкасъл и Нормандейн в Южна Африка – са част от мемориал на двойка бели южноафриканци, убита през 2020 г., и не маркират гробове.
Роб Хоутсън, който е създал мемориала, за да привлече общественото внимание, заяви пред Би Би Си, че това не е място за погребение.
"Това е мемориал. Това не беше постоянен мемориал, който беше издигнат. Това беше временен мемориал", каза той. Мемориалът е поставен след убийството на двама фермери африканери в местната общност.
Рамафоса се опита да отхвърли твърденията, но често беше прекъсван от Тръмп, който ги повтаряше. Тръмп накара екипа си да пусне видеоклип, състоящ се предимно от годишни клипове на провокативни речи на някои южноафрикански политици, които разпространяват в социалните медии.
На екран, поставен отстрани на стаята, започна да се възпроизвежда видеоклип на южноафрикански политици, скандиращи „убий фермера“. Смаяният Рамафоса погледна екрана, после Тръмп и после отново екрана. Видеоклиповете се състоеха предимно от години стари клипове на провокативни речи на някои южноафрикански политици, които се разпространяваха в социалните медии.
Рамафоса каза на Тръмп, че говорещите са от „малка малцинствена партия“, добавяйки, че „политиката на нашето правителство е напълно против това, което те казват“.
Във видеоклипа на видно място се появява Джулиъс Малема, политик, известен с радикалната си реторика. В няколко клипа той е видян да носи червената барета на своята популистка, вдъхновена от марксизма партия "Борци за икономическа свобода" (БИС/EFF) и да скандира призиви за "прерязване на гърлото на белотата" (“cut the throat of whiteness”), както и спорната песен срещу апартейда "Убий бура, убий фермера".
Малема е опозиционен политик, който стана известен с подкрепата си за радикални реформи, включително преразпределение на земята и национализация на ключови икономически сектори, посочва "Гардиън".
На изборите миналата година партията се класира едва на четвърто място с 9,5 % от гласовете. Министърът на земеделието Джон Стенхюсен, бял, член на дясноцентристкия Демократичен алианс, заяви пред Тръмп, че се е присъединил към многопартийната коалиция на Рамапоса "именно за да държи тези хора извън властта".