Тръмп подчерта, че единствената му цел е да приключи войната
Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че руският лидер Владимир Путин би приел европейски миротворци, разположени в Украйна като част от потенциална сделка за прекратяване на войната, съобщава Euronews.
Тръмп направи коментарите пред репортери в началото на срещата си в Белия дом с френския президент Еманюел Макрон по повод третата годишнина от нахлуването на Русия в Украйна.
„Да, той ще го приеме“, каза Тръмп. „Аз му зададох този въпрос. Вижте, ако сключим тази сделка, той не търси световна война“.
Не е ясно защо Путин е имал тази очевидна промяна в мнението си за международните мироопазващи сили в Украйна.
Само преди три дни посланикът на Русия в Обединеното кралство Андрей Владимирович заяви, че Москва категорично отхвърля идеята за изпращане на британски сили в Украйна при сценарий след прекратяване на огъня.
Говорейки на съвместна пресконференция след срещата си, президентите на САЩ и Франция изразиха желание да работят за прекратяването на войната в Украйна след повече от три години непрестанна руска агресия.
„Целта на днешната ни среща е да сложим край на още една битка, наистина ужасна, война, нещо, което не сме виждали от Втората световна война насам и което опустошава европейската земя“, заяви Тръмп.
Тръмп подчерта, че единствената му цел е да приключи войната и в крайна сметка да постигне траен мир.
47-ият президент на САЩ заявява, че Европа и Вашингтон трябва да работят за възстановяването на световния мир. Той също така похвали Макрон за съгласието му, че „разходите и тежестта“ за осигуряване на мира в Украйна трябва да бъдат поети от европейските държави.
Макрон казва, че войските, които ще бъдат изпратени в Украйна, ще влязат там само след като Русия и Украйна договорят, съгласуват и подпишат трайно примирие. След това европейските държави са готови и желаят да разположат „войски за гарантиране“, които да присъстват на украинска територия и да гарантират спазването на мира.
„Това ще бъдат мирни разположения на войски, а не за водене на бойни действия. Това ще бъде разполагане на сили за гарантиране на сигурността. Те ще бъдат ограничени, но ще показват солидарност. Разговарях и с всички наши съюзници и има европейски и неевропейски съюзници, които са готови и желаят да участват в тези усилия“, заяви президентът Макрон.
Макрон отбеляза, че присъствието на европейски мироопазващи войски е абсолютно необходима и неразделна част от осигуряването на дълготрайност на мира. Френският лидер отбеляза, че през 2014 г., по време на нападението на Кремъл над украинския полуостров Крим - който по-късно анексира - Москва не е спазила мирното споразумение.
For three years, Ukraine has been fighting with admirable courage against an aggressor—Russia.
— Emmanuel Macron (@EmmanuelMacron) February 24, 2025
For sovereignty and freedom.
Our support for Ukraine will remain unwavering. I am in Washington to reaffirm this and to move forward with President @realDonaldTrump and our allies. pic.twitter.com/ZUehOczJhM
Тръмп също така изрази надежда, че САЩ и Украйна скоро ще постигнат споразумение по спорната сделка за редкоземни минерали, след като се срещна с колегите си лидери от Г-7 за виртуално заседание.
Вашингтон иска 50% дял от всички приходи, генерирани от минералните и природните ресурси на Украйна, което американските представители наричат плащане за предишна военна подкрепа.
Американският достъп до редкоземните минерали на Украйна беше представен за първи път на президента Володимир Зеленски от министъра на финансите Скот Бесент по-рано през февруари.
Но Зеленски отхвърли първоначалното предложение с думите: „Не мога да продам Украйна“.
Искането на Вашингтон за около 500 млрд. долара (477 млрд. евро) в минерални богатства също беше отхвърлено от Зеленски с мотива, че САЩ не са предоставили близо до тази сума под формата на военна или финансова помощ, а също така не са предложили конкретни гаранции за сигурност.
Подкаст с Виктор Блъсков: Неизбрани чужденци диктуват на български медии - Соня Момчилова