Чарлз III тръгва на обиколка в кралството

Автор: Труд
Чарлз III тръгва на обиколка в кралството

Ще го придружава премиерката Лиз Тръс

Уилям получи титлата принц на Уелс

Обеща да следва примера на майка си

Новият британски крал Чарлз III потегля утре на обиколка из четирите части на Обединеното кралство, където ще присъства на траурни церемонии за покойната кралица Елизабет II. В обиколката си той ще бъде придружаван от премиерката Лиз Тръс, предаде Ройтерс.

За утре следобед е предвидена траурна церемония в Шотландия, утре - в Северна Ирландия, а в петък - в Уелс. 

Тръс е последният премиер на кралството, назначен на поста от Елизабет II. Това се случи миналия вторник в замъка Балморал в Шотландия, като се оказа последният публичен акт на кралицата, починала две дни по-късно - в четвъртък вечерта. Тръс освен това бе сред няколкото високопоставени депутати, положили клетва за вярност пред новия крал на специално заседание на Камарата на общините в събота. Тя, заедно с шестима бивши премиери на Великоритания, високопоставени епископи и политици присъства на церемония, на която 73-годишният Чарлз бе официално провъзгласен за крал на Великобритания.

„Mайка ми беше пример за обич, посветеност и отдаденост на своята служба в името на народите. Ние сме благодарни на нейната вярност към дълга й. Тя ни научи на дълг и отговорност към короната. Тази отговорност поемем аз и във всяко действие ще се старая да следвам примера, оставен от майка ми - да търся мир, хармония и просперитет на всички народи“, заяви крал Чарлз III на клетвената си церемония.

Той положи клетва пред Съвета за унаследяване на британския престол. Ритуалът по възкачването на трона, който има чисто представителен характер, защото той се наследява автоматично при кралска смърт, за пръв път бе предаван по телевизията.

Прокламацията за възкачването на трона на Чарлз III бе подписана първо от новия престолонаследник принц Уилям, а след това от кралицата консорт Камила и премиерката Лиз Тръс.

Междувременно Уилям получи титлата принц на Уелс, която през последните 50 години носеше баща му Чарлз.

Ковчегът потегли от Балморал

Погребението на Елизабет II ще е на 19 септември

Хиляди се събраха по пътя на катафалката с ковчега с Елизабет II от Балморал до Единбург днес.

Ковчегът на покойната британска кралица Елизабет II отпътува днес от двореца Балморал в Шотландия, където кралицата почина, към шотландската столица Единбург.

Дъбовият ковчег, увит в кралското знаме на Шотландия и с венец от някои от любимите цветя на Елизабет II, бе положен в катафалка, която пропътува 280-те километра до Единбург за шест часа.

Там тленните останки ще останат до утре, когато предстои да бъдат откарани със самолет до Лондон. Първоначално ковчегът ще бъде откаран в Бъкингамския дворец, а в сряда ще бъде преместен в Уестминстърската зала.

От четвъртък започват четирите дни, през които ковчегът ще бъде изложен за поклонение, което ще позволи на стотици хиляди хора да се простят с покойната кралица.

В понеделник, когато е самото погребение на Елизабет II, ковчегът ще бъде преместен в Уестминстърското абатство за траурната церемония и накрая ще бъде положен в параклиса „Сейнт Джордж“ в Уиндзор.

Най-четени