Myco-bacterium tuber-culosis поразява белите дробове
Има заболявания, които дълго време са били смятани за победени, но се оказва, че някои от тях са възможни и през XXI век. Как стоят днес нещата с болестите, които през Средновековието и по време на индустриализацията през XIX век са довели до смъртта на милиони хора?
През XIV век почти една трета от европейците измират от „Черната смърт“, както е била наречена чумата. Тя се разпространява от плъхове и други гризачи, като поради недостатъчната хигиена това става изключително бързо.
Бактерията, която причинява чума, предизвиква висока температура, треска и болезнени подувания на лимфните възли, които се оцветяват в тъмносиньо. По подобие на коронавируса е било установено, че заболяването може да бъде ограничено чрез карантина.
Имало е специални болници за болните от чумата, а при пристигане в Европа по море хората са били проверявани за симптоми, корабите - за умрели плъхове. Днес заболяването се среща само в отделни държави като Мадагаскар или Конго, годишно има между 1000 и 3000 случая. Чумата се лекува с антибиотици.
Холерата е тежко заболяване с разстройство, което води до опасно за живота обезводняване. Бактерията Vibrio cholera прониква в тялото чрез замърсени води. Германия е особено засегната от това заболяване през XIX век, когато се появяват все повече фабрики, но няма достатъчно добри медицински грижи.
Жертвите на холерата са над 300 000. В Европа бактерията постепенно успява да бъде неутрализирана чрез подобряването на хигиената и извозването на сметта.
Предимно в Африка, холерата все още е сериозен проблем. Смята се, че годишно се заразяват към 2,5 млн. души, а смъртните случаи са около 100 000.
През XIX век в гъсто населените градове в Европа милиони хора измират от туберкулоза. Бацилът Mycobacterium tuberculosis, открит от Роберт Кох, поразява белите дробове. От 1930 година насам в Германия е въведена задължителна ваксина срещу туберкулоза. От 1998 година насам обаче ваксината не е задължителна и миналата година в Германия са били регистрирани 4 127 случая. Туберкулозата не може да се смята за ликвидирана, а е сред най-опасните инфекциозни заболявания.От нея боледуват по 10 милиона души годишно в световен мащаб, смъртните случаи са към 1,5 милиона.
(Със съкращения)