Южна Корея няма да се „съпротивлява“ на митата, наложени от Доналд Тръмп заради историческия дълг на страната към САЩ, каза изпълняващият длъжността президент Хан Док Су пред Financial Times.
САЩ изиграха „огромна роля“ в „превръщането на Корея в това, което е днес“, каза той.
„След опустошението от Корейската война САЩ ни предоставиха помощ, технологии, инвестиции и гаранции за сигурност“, каза Хан Дук-су. Това „помогна за превръщането на Южна Корея в много удобна инвестиционна среда за чужденци“, добави той.
В светлината на този „задължение на благодарност“ Сеул, според действащия президент, предпочита да участва в преговори с Тръмп, за да намери „решения, които ще бъдат от полза и за двете страни“, вместо да гледа на действията на Тръмп като на „нещо, срещу което трябва да се борим“.
Южнокорейските служители бяха „ужасени“, когато Тръмп обяви 25-процентните мита, съобщи FT, въпреки споразумението за свободна търговия между двете страни, според което Южна Корея ефективно не налага мита върху американски стоки. Въпреки това Хан Дук-су каза, че Сеул е готов да обсъди „нетарифни търговски бариери“ с Вашингтон, включително непрозрачно ценообразуване при фармацевтичните продукти, отказ да се внася малко американско говеждо месо и мрежовите такси от американски доставчици на съдържание, като Netflix.
На 2 април Доналд Тръмп обяви мита за повечето страни по света като част от „Деня на освобождението на Америка“, като по същество започна търговска война. Най-големите мита, след няколко кръга на взаимни увеличения, в крайна сметка бяха наложени на Китай (общият им размер достигна 145%).
Съобщението за митата на Тръмп предизвика паника на азиатските фондови борси - MSCI Asia Pacific Index, който включва компании с голяма и средна капитализация от 13 страни в Азиатско-тихоокеанския регион, падна с повече от 7% по време на търговията на 7 април, което беше най-лошият ден за индекса от 2008 г. насам.
Няколко дни по-късно Тръмп обяви, че замразява увеличенията на митата за 90 дни за повече от 75 държави, които са поискали диалог по въпроса и не са отговорили на действията му с реципрочни мита.