На днешния ден се навършват 17 години от освобождаването на българските медицински сестри и палестинския д-р Ашраф, които на 6 май 2004 г. получиха смъртни присъди чрез разстрел в Либия.
Върховният касационен съд ги обвини в умишлено причиняване на епидемия от СПИН в Бенгази. Освен за заразяването, българите и палестинецът бяха обвинени в заговор срещу държавата и дестабилизация на Джамахирията.
Българските медицински сестри Кристияна Вълчева, Нася Ненова, Валентина Сиропуло, Валя Червеняшка, Снежана Димитрова, палестинският лекар Ашраф ал-Хаджудж, който вече е с българско гражданство, и д-р Здравко Георгиев, се завръщат в България на 24 юли 2007 г.
Сестрите и палестинският лекар са освободени същия ден от либийския затвор "Джудейда", след като са променени смъртните им присъди, издадени на 6 май 2004 г. и потвърдени на 19 декември 2006 г. от Наказателния съд, и окончателно потвърдени на 11 юли 2007 г. от Върховният касационен съд на Либия, за умишлено причиняване на епидемия от СПИН в Бенгази.
Освен за заразяването, българите бяха обвинени и в заговор срещу държавата и дестабилизация на Джамахирията.
На 6 май 2004 г. медицинските сестри и д-р Ашраф получиха смъртни присъди чрез разстрел. През 2005 г. Върховният съд на Либия отмени постановените смъртни присъди и върна делото за ново разглеждане. През 2006 г. присъдите бяха препотвърдени от Апелативния съд, а на 11 юли 2007 г. - окончателно потвърдени от Върховния съд.
На 17 юли 2007 г. Висшият съдебен съвет на Либия на последна инстанция заменя с доживотен затвор смъртните присъди. На 24 юли 2007 г. медиците отпътуват за София с френски правителствен самолет, придружавани от съпругата на президента на Франция Никола Саркози – Сесилия Саркози, и европейския комисар за външните отношения и европейската политика на добросъседство Бенита Фереро-Валднер. В София медиците са посрещнати от роднините си, от представители на държавните институции и от журналисти. След пристигането им президентът Георги Първанов издава указ за помилването им.
Българските медици са арестувани в Бенгази на 9 февруари 1999 г. и прекарват в затворите в Либия общо 2755 дни. Въпреки, че минаха 17 години от тяхното освобождаване, до ден-днешен сънародниците ни не успяват да се отърсят от кошмара и травмите, причинени от измъчвания по време на престоя им в затворите на Муамар Кадафи.