19FortyFive: Ту-160М модернизиран според условията на украинския конфликт (ВИДЕО)

Ту-160М

Ту-160М е флагманът на руската бомбардировъчна авиация, пише 19FortyFive. За Москва това е крайъгълният камък на нейните стратегически сили за ядрено възпиране. Ту-160М претърпя сериозна модернизация и ще стане най-новият и усъвършенстван бомбардировач на въоръжение в руската армия.

Решението на Русия да възроди Ту-160 от епохата на Студената война като модернизирана версия, Ту-160М, беше резултат от нарасналата нужда от платформа за удари с голям обсег за поразяване на цели в Украйна, както и редица проблеми с PAK DA, руския стелт бомбардировач ( визирайки разработения от Русия Перспективен авиационен комплекс за далечен обсег, известен също като „Посланник“).

Приемайки актуализирана версия на технически остарелия съветски бомбардировач Ту-160, въоръжените сили на Москва ще могат сравнително бързо да въведат в експлоатация още повече бойни самолети. Това вероятно ще се случи отчасти поради руския флот от стелт самолети, който в момента е в процес на разработка.

Оригиналният Ту-160, или "Белият лебед", дебютира в съветските ВВС в края на 80-те години. Подчертавайки полезния товар и скоростта, белият самолет с крила с променлива стреловидност е способен да лети по-бързо от много западни изтребители от онова време и може да се похвали със значителен обсег без презареждане.

Бързо напред до днес и руският самолет Ту-160М, който слезе от поточната линия през 2021 г., представи редица подобрения на бомбардировача, за да отговори на всички изисквания на 21-ви век. Въпреки че руският Ту-160М изглежда почти идентичен с оригиналния съветски Ту-160, той е значително модернизиран.

Бомбардировачът е оборудван с модернизирана летателна и навигационна електроника, подобрен радар и подобрени двигатели, което осигурява на самолета по-голям обсег и горивна ефективност.
Това са жизненоважни подобрения за бомбардировач, предназначен да покрива огромните разстояния на Русия. Ту-160M може да се похвали и с актуализиран набор от системи за електронна война, които му помагат да оцелее във все по-опасно и конкурентно въздушно пространство.

Създаването на Ту-160М не беше просто въпрос на рестартиране на производствените линии на Ту-160. Голяма част от оригиналното оборудване и техническата документация за по-старите модели вероятно е загубена. Това остави руските инженери с перспективата за обратно инженерство, за да върнат към живот ефективния самолет. Западните санкции също значително ограничиха възможностите за разработване на нов модел реактивен бомбардировач.

„Програмата за модернизация на Ту-160 стартира по лично решение на президента Владимир Путин“, се казва в прессъобщение на руската държавна информационна агенция.

„Като част от държавния договор с Туполев проектната документация за Ту-160М беше напълно дигитализирана за кратко време, възстановена беше технологията за вакуумно заваряване на титанови изделия, възобновено беше производството на корпусни възли и беше сформирано ново сътрудничество. Засилено беше сътрудничеството между водещи промишлени предприятия на Ростех в областта на металургията, самолетостроенето, машиностроенето и уредостроенето“. Това се казва в прессъобщение на руската корпорация Ростех.

Възроденият бомбардировач Ту-160М, чието първо поколение се появи в разгара на Студената война, се превърна в необходимост за Русия.

Въпреки че самолетът вероятно ще лети с дозвукови скорости, усъвършенстваните материали на фюзелажа и стелт покритието, комбинирани с вътрешни оръжейни отделения, се очаква да осигурят на PAK DA добри способности за потискане на електромагнитни смущения. Това е в състояние да го направи невидим за повечето съвременни радарни устройства за откриване.

Очаква се също така PAK DA да включва усъвършенствана електроника за полети и навигация и вероятно дори изкуствен интелект, който да помага на пилота с навигация, планиране на маршрута и откриване на заплахи.

Променящите се отбранителни приоритети на Русия след нахлуването в Украйна през февруари 2022 г. и необходимостта от бронирани превозни средства и дронове вместо пилотирани самолети също имаха пагубен ефект върху програмата PAK DA.

Приоритетите на отбраната на Русия няма да се променят в близко бъдеще, Ту-160М ще запълни празнините във флота от бойни самолети, като е най-новият и най-модерен бомбардировач на служба в руската армия.

Автор: Калеб Ларсън, бивш военен кореспондент на Politico Europe, отразява американската външна политика. Автор на множество материали за руско-украинския конфликт.

Най-четени