Идеите на Ленин са имали ефекта на атомна бомба, заложена под Русия. Това заяви днес Владимир Путин, цитиран от руските медии.
Изявлението той направи на днешния президентски Съвет по наука и образование. След изказване на Михаил Ковалчук, шеф на института Курчатов, Путин казва за Ленин:
„Да се управлява според идеите, е правилно, само че тези идеи трябва да водят до правилни резултати, а не както при Владимир Илич (Ленин, бел. ред). Те в крайна сметка доведоха до разпадането на Съветския съюз. Там имаше много такива мисли - автономизация и така нататък. Заложиха атомна бомба под сградата, която се казва Русия, и тя по-късно се срути. И световната революция не ни беше нужна.”
Днес се навършват 92 години от смъртта на Владимир Ленин, един от главните организатори и ръководители на Октомврийската революция от 1917 г.