Бивш испански премиер преди полуфинала на световното: В отбора на Франция няма французи

Автор: Труд news

Нов расистки скандал избухна около тима на Франция, този път преди утрешния полуфинал на световното първенство с Испания. Бившият премиер на страната Мариано Рахой вдигна напрежението покрай сблъсъка с коментар относно състава на „петлите“.
„Те са двукратен световен шампион, финалист на предишното първенство и печелят всеки мач, а също така са номер едно в ранглистата на ФИФА – започна отдалеч политикът, преди да стигне до същността. - Със сигурност са първокласен отбор, в който обаче няма французи. Но играят много добре, страхотни са“.
Думите му предизвикаха политически скандал и доведоха до задължителен отговор от френска страна. Френското посолство в Мадрид уточни, че 23 от 26 играчи в състава на Дидие Дешан са родени във Франция.
„Това е напълно неприемливо – бе отговорът на френския вътрешен министър Лоран Нунес. - Франция е страна на разнообразието, в която всеки може да намери мястото си“.
В същия дух се изказаха множество политически лидери, а дори сегашният испански премиер Педро Санчес заклейми предшественика си.
В испанския тим също не липсват играчи с произход от Африка.
„Франция има Мбапе, който е чудовище, но ние имаме Ламин Ямал, който е най-добрият в света“, бяха думите на един от тях – Нико Уилямс, за друг. Ямал обаче до момента не е вкарал нито един гол на мондиала, докато Мбапе води в класирането при голмайсторите с 8 попадения (заедно с Лионел Меси). Селекционерът Луис де ла Фуенте пък избегна коментари за младата звезда и вместо това обясни на репортерите, че между националния отбор и Барселона има разлика, използвайки за пример... Педри.
„Той не може да играе при нас така, както в Барселона, защото тук стилът е различен – заяви наставникът на европейските шампиони в отговор на обвиненията, че въпреки победите „Ла Фурия“ играе неубедително. - В националния отбор подходът и изискванията са различни, играчите до теб са различни и ти влияят по различен начин“.

Най-четени