Някои от най-добрите китайски хуманоидни роботи приеха предизвикателството да се състезават с хора на маратон в събота. Един от тях падна на стартовата линия. Главата на друг падна и се търкулна на земята. Един от тях се срути и се разпадна на парчета, пише Bloomberg.
В обявения за първи в света полумаратон за андроиди само четирима от 21 роботи-бегачи завършиха състезанието в южния технологичен център на Пекин E-Town в рамките на определените четири часа. Победител стана двуметровият Тиангун Ултра, който стигна до финалната линия за два часа и 40 минути, далеч след едночасовото представяне на златните медалисти от човешкия отбор. Повече от три часа бяха необходими на другите три бота, които успяха да изминат трасето от 13 мили (20,9 км).
🚨🤖🏅
— CGTN Sports Scene (@CGTNSportsScene) April 19, 2025
"Tiangong Ultra" clinched the WORLD'S FIRST humanoid robot half-marathon title with a time of 2h40m in Beijing E-Town!
📌 Race Highlights:
20 teams participated | "Human-robot co-run" format
🔋 Rules: Battery swaps & repairs allowed (time counted toward results). pic.twitter.com/iz01zHll5j
Състезанието „човек срещу машина“ беше представено като демонстрация на амбициите на Китай в области от изкуствения интелект до роботиката и полупроводниците. Правителството на президента Си Дзинпин превърна развитието на ключовите технологии в свой приоритет, което засили търговското напрежение със САЩ.
Въпреки това резултатът често беше комичен, с аварии и отпадания през цялото време на състезанието . Докато Tiangong се движеше с около 5 мили в час и изглеждаше като истински атлет, много от неговите роботизирани колеги не бяха проектирани да бягат достатъчно бързо, за да завършат състезанието в рамките на определеното време.
Моделът Tiangong Ultra е създаден специално за състезанието от базирания в Пекин X-Humanoid, подкрепян от правителството изследователски институт, който също така има финансиране от Xiaomi Corp. и от новосъздадената компания за роботика UBTech Robotics Corp Ltd.
„Много съм доволен от резултатите и всичко отговори на очакванията ми“, заяви в интервю главният технологичен директор на X-Humanoid Тан Джиан. „Това беше екстремно изпитание за устойчивостта и стабилността на роботите. Нашата надежда е, че каквито и задачи да изпълняват роботите в бъдеще, те ще могат да работят денонощно, 24 часа в денонощието, 7 дни в седмицата.“
Все пак едно падане и три батерии бяха нужни на Tiangong, за да спечели победата, като машината с фланелка водеше роботите участници през цялото състезание. Човек-инструктор - носещ сигнално устройство на долната част на гърба си - тичаше пред робота, за да може той да имитира движенията му. Повечето от останалите андроиди бяха управлявани с джойстици от човешки оператори, които тичаха заедно с тях. Някои от тях дори имаха каишки. Две дузини отбори пресякоха последователно стартовата линия, следвани от минибуси със заместници и инженери в готовност.
За да се класират за състезанието, роботите трябваше да имат хуманоиден вид и да се движат на два крака. Те имаха право да сменят батериите си по време на състезанието или дори да накарат заместник да поеме управлението, но с времеви санкции за всеки използван заместник. Слушатели, включително родители с малки деца, ги аплодираха и дори някои от човешките състезатели спряха близо до старта, за да се снимат с механичните си колеги.
Роботите се различаваха по външен вид, височина и тегло. Един от гигантските състезатели приличаше на японския измислен аниме робот Гъндам, с прикрепени около ръцете му вентилатори. Той изгуби контрол и се разби в барикадата, разделяща човешките и роботизираните състезатели. Единственият робот с женски вид, Huan Huan - оборудван с манекенска глава и броня в стил Storm Trooper - рухна малко след старта, разпръсквайки бронята по пистата. Нито един от двамата не се възстанови, за да продължи състезанието.
Малкият гигант, разработен от студенти от местен колеж, беше най-ниският участник с височина едва 75 см (30 инча). Той се движеше със скорост около 1,4 мили в час и поддържаше гласово управление, заяви един от инженерите му в пряко предаване по националната телевизия. В един момент машината спря за кратко, след като от главата ѝ се издигна дим. Екипът е възнамерявал Малкият гигант да измине само първите три мили, тъй като е твърде бавен, каза инженерът.
Дзян Дзъюан, 27-годишният основател на Noetix Robotics, стоеше на стол и скандираше лозунги, докато гледаше как неговият робот N2 се класира на второ място, макар да финишира почти един час по-късно от победителя. Въпреки многото безсънни нощи, състезанието се е отплатило на стартъпа на отпадналия от Цинхуа, тъй като е помогнало на клиентите да открият фирмата, каза той пред репортери на финала. Фирмата му трябва да достави 700 робота през следващия месец на цена от 6000 долара за брой, което е под пазарната цена.
Друг робот Noetix N2, използващ различен алгоритъм, пресече финалната линия трети, но бе понижен до четвърто място, тъй като използва трима заместници и получи повече от час наказание. Отборът възропта, че правилото е било променено в негов ущърб, и заяви, че планира да подаде жалба.
Някои от най-обещаващите китайски фирми в областта на роботиката не се регистрираха за участие в състезанието. Базираната в Ханджоу компания Unitree излезе с изявление, след като нейният бот G1 падна на стартовата линия, че клиент е използвал машината, без да внедри алгоритмите на Unitree. Според изявлението компанията - чийто основател беше сред почетните гости на Си на важна среща с предприемачи през февруари - е заета с подготовката си за участие в боен двубой.